حنیفه؛ سنگسار وحشیانه رخشانه

5

“رخشانه راطالبان بسیاروحشیانه درپیش چشمانم سنگسارنمودندو صدای فریادش درزیر سنگ های طالبان هرگزازیادم نمى رود”. این گفتۀ حنیفه، مادررخشانه است که همراه با شوهر،سه دختر ویک پسرش از منطقۀ غلمین فرار نموده و درخانۀ والى غور به سر مى بردند.

خانم رخشانه، به تاریخ سوم عقرب درقریۀ اودک غلمین ازمربوطات فیروزکوه مرکزغور درمحضر عام سنگسارشد. این زن ١٩ساله که خلاف خواستش به یک چوپان ۴۵ ساله به نکاح داده شده بود، چهار روز ازعروسى اش میگذشت که توسط طالبان سنگسارشد وپسرى که با وى فرار کرده بود، پس از زدن یکصد دُره رها گردید.

مادررخشانه که مریض شده وبه سختی صحبت می کرد،گفت:” طالبان دخترم رابیرحمانه ووحشیانه سنگسارنمودند وصداى فریاد ومظلومیت جگرگوشه ام دروقت سنگسار که گناهى ندارد،همواره قلبم را مى آزارد واین جنایت هیچگاهى ازیادم نمى رود. ”

حنیفه که هرلحظه ازرخشانه یادمی کرد واشک میریخت،ازرئیس جمهورمیخواهد که عاملان قتل دخترش را به پنجه قانون سپرده و به کیفر اعمال شان برساند. وى گفت: ((من به میخواهم به کابل بروم وبا رئیس جمهور دیدن نمایم ومشکلات ودردهای خود را بیان کنم .))

عبدالکریم پدر رخشانه میگوید که بعدازسنگسار کردن رخشانه که طالبان رفتند، آنها دختر خود را اززیر سنگ ها بیرون نموده و دفن نمودند. ویدیوی سنگساررخشانه که نشر شده است،یک گودال را نشان میدهد که وى درآن تا به شانه درزمین فرو رفته وصرف سرش معلوم میشود و طالبان بر وى سنگ پرتاب میکنند.

پدر رخشانه میگوید: ((ما که ازمنطقه فرار نمودیم طالبان درتیلیفون ما را تهدید به مرگ کرده که شما از ساحه شریعت فرارنموده ودر مقابل طالبان ایستاده وبه دروازه دولت رفته اید،ما شما را زنده نمیگذاریم .))

وى علاوه نمود که فقط توانسته اند خودرا نجات بدهند، تمام دار و ندار خود را درقریۀ غلمین گذاشته اند، دولت باید به زندگی آنها توجه داشته باشد. خانواده رخشانه که شامل سه خواهرخردسال،یک برادر جوان ووالدینش است، چند شب میشود که درخانۀ والى غور به سر مى برند و خواستار عدالت هستند.

سیما جوینده والى غورمیگوید که این خانواده را بخاطر مصوون بودن درخانۀ خود نگهدارى میکند. وى گفت که با رییس جمهور اشرف غنى صحبت نموده اند و رییس جمهور هدایت داده است که درقسمت معیشت زندگى این خانواده همکارى لازم کنند.

این دومین والى زن به سطح کشور علاوه میکند که قرار است مادررخشانه را جهت تداوى به کابل ببرند ودرکنارآن، زمینۀ ملاقات وى با رییس جمهور فراهم شود. والى غور تصریح کرد که عاملان سنگسار ومنطقه اى که در آن این رویداد صورت گرفته، مشخص بوده ،اما ادارۀ محلى به تنهایى قادر به دستگیرى آنها نیست و دولت باید دردستگیرى آنها کمک نماید.

به گفتۀ خانم جوینده، این سنگسار به فتواى مولوى یوسف قوماندان محلى طالبان صورت گرفته و درسنگسار کردن بیش از بیست تن به شمول ملاهاشم و سعدیار ازاعضاى طالبان دخیل بوده که همۀ آنها مجرم هستند. طالبان تاکنون دراین زمینه چیزى نگفته اند.

رییس جمهوراشرف غنى و داکترعبدالله رییس اجرایى حکومت گفته اند که قضیۀ سنگسار رخشانه جداً پیگیرى میشود. وزارت داخله به پولیس غور دستور داده است تا هر چه زود‌تر عاملان آن را بازداشت و به پنجه قانون بسپارد.

رخشانه که تاصنف هشتم درس خوانده بود، در ده سالگى بار اول به یک فرد معلول نامزد شده بود، اما وقتى که بزرگترشد، نامزدى را نپذیرفته و با جوان دیگرى درولسوالى ساغرفرارنمودودر شانزده سالگى توسط پولیس به مرکز غور آورده شد.

خانوادۀ رخشانه میگوید که بعداً نامزد واقوام وى به مرکز غور آمده وگفتند که رخشانه را نمى خواهند وباید خواهر١١ ساله اش را به این پسربدهند.همان بود که خواهر رخشانه را با خود بردند. مادر رخشانه که گریه میکرد، گفت: ((دخترم ١١ ساله ام توسط نامزد خواهرش به زور گرفته شده و سه سال میشود که از وى خبرى ندارم، طفل معصوم است وباید دولت دخترم را به من پس بدهد.))

سنگسار کردن رخشانه طى تظاهرات ونشست هایى درکابل وغور به شدت تقبیح گردیده وبر دستگیرى ومجازات عاملان آن تاکید شده است. درنشستى که هفتۀ گذشته باشرکت شورای علما،ریاست ارشاد اسلامی غور،شورای ولایتی ونهادهای مدنی دراینولایت برگزارگردید،سنگسارکردن رخشانه، یک عمل خلاف دین وشریعت دانسته شد. به گفتۀ علما، درازدواج رخشانه،هیچ شاهد واقرارى وجود نداشت ووى از سوی چند نفر جاهل وظالم به شکل وحشیانه سنگسار شده است.

اشتراک:

۵ دیدگاه

 1. چرا فکر میکنن سنگسار کار اشتباهیه ! اتفاقا اتفاقا واسه زن خیانتکار واجبه تا جامعه از وجود آلودگی پاک بشه

  • سنگسار کلا اشتباه است و در قران در مورد سنگسار هیچ نیامده اما شلاق زدن به هر دو امده است یعنی هم مرد خیانتکار و هم زن خیانتکار. لعنت بر کسانی که با طالبان خون اشام هم نظر هستن و سنگسار را کار درست میدانند لعنت بر پدر و مادر کسی که مسلمان بودنش مانند طالبان است لعنت به ادمهای نادان و جاهل

  • هیچ کس از گناه عاری و معصوم نیست.حتی خودت.ولی شان و کرامت انسان هم مهمه.متاسفانه فقط در دین ماست که چنین مجازات بدوی و قرون وسطایی ای اجرا میشه.با انجام چنین کارهایی چهره دین و انسانیت خدشه دار میشه.
   میشه علت هارو جستجو کرد…وقتی دختر زیر ۲۰ سال رو به یه ۴۵ ساله میدن آیا واقعا جنایت نیست؟خب دختر فرار کرده ینی رضایت نداشته زورکی بوده.
   قربون خدا برم که به ما عقل داد.ینی مرز ما و حیوتن.میترسم اونایی که تعصبات افراطی دارن و همچی خودشونو نایب بر حق میدونن اون دنیا از خداوند هم حساب بخوان.البته شاید من روزی از خداوند جرات کردم و علت آفرینش چنین افراد سیاه دل رو پرسیدم که با بمب گذاری و قتل و…جون زن و مرد و بچه وبیگناه رو میگیرن.

 2. سنگسار کلا اشتباه است و در قران در مورد سنگسار هیچ نیامده اما شلاق زدن به هر دو امده است یعنی هم مرد خیانتکار و هم زن خیانتکار. لعنت بر کسانی که با طالبان خون اشام هم نظر هستن و سنگسار را کار درست میدانند لعنت بر پدر و مادر کسی که مسلمان بودنش مانند طالبان است لعنت به ادمهای نادان و جاهل

 3. ایشالا خدا برتون داره از زمین.باور نمیکنم امت همون پیامبری هستین که کفار بهش سنگ میزدن زیرلب براشون تقاضای بخشش میکرد.

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com