واکنش صدیقی به انتقاد عبدالله از طرح صلح رییس جمهور

0

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت، در گفت‌وگوی ویژه با خبرگزاری (فرانس پرس) روز سه شنبه( ۱۴ عقرب) طرح هفت ماده‌ای رئیس جمهور غنی، درباره صلح را “غیرواقع‌بینانه” خوانده و از آن انتقاد کرده است.

رئیس اجرائیه افزوده است: صادقانه بگویم، هیچ کسی این طرح را به عنوان یک برنامه، جدی نگرفته است. این طرح بیشتر از هر چیزی، فهرستی از آرزوها است. هیچ کسی این طرح را جدی نمی‌گیرد – نه مردم افغانستان و نه هیچ کس دیگر.

رییس جمهورغنی ماه گذشته از جزییات طرح خود برای مصالحه با طالبان پرده برداشت.

طرحی که از سوی رئیس‌جمهور غنی، ترتیب شده است، شامل مذاکره با آمریکا و ناتو، مذاکره با طالبان، مذاکره با پاکستان، گفت‌وگو با کشورهای همسایه، منطقه و جهان اسلام، گفت‌وگو با غرب و سازمان‌های بین‌المللی، تقویت نهادها در سطح ملی و رسیدگی به شکایات در طرح ملی است.

این در حالی است که صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری امروز چهارشنبه (۱۵ عقرب) در در صفحه تویترش در واکنش‌ به این اظهارات آقای عبدالله گفته است که این طرح بر اساس اجماع ملی و کوشش‌های آقای غنی در مدت ۵ سال گذشته شکل گرفته است.

صدیق صدیقی افزوده است که “طرح هفت ماده‌ای صلح محمد اشرف غنی دارای هفت نقطه واضح و روشن برای تامین صلح در افغانستان است”.

پیش از این نیز سخنگوی ریاست جمهوری، انتقاد رئیس اجرائیه از طرح صلح رئیس جمهور را “داوری ضعیف سیاسی” عنوان کرده بود.

با این حال، آنچه که به نظر می‌رسد آقایان عبدالله و غنی در مورد طرح مصالحه با طالبان اتفاق نظر دارند، پیشبرد گفتگوهای صلح با رهبری و مدیریت حکومت افغانستان است.

همچنان به گفته منابع حکومت افغانستان یک هیئت را روز (جمعه، ۱۷ عقرب) برای شرکت در نشست صلح میان افغان‌ها به چین می‌فرستد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com