اعتراض مجلس سنا به احضار سفیر افغانستان توسط آی اس آی

0

عاطف مشعل، سفیر افغانستان در پاکستان، دو روز پیش از سوی سازمان استخباراتی آن کشور مبنی بر آن‌چه که اظهارات آقای مشعل روی بعضی مسایل امنیتی گفته می‌شود احضار شد.

به دنبال احضار سفیر افغانستان از سوی سازمان استخبارات نظامی پاکستان، مجلس سنا در این باره واکنش تند نشان داده واین عمل‌کرد را بی‌حرمتی به روابط دیپلوماتیک میان دوکشور و نقض حاکمیت ملی افغانستان خواند.

فضل‌هادی مسلمیار، رئیس این مجلس، می‌گوید که حکومت افغانستان باید در برابر این اقدام پاکستان با استفاده از هر گزینه دست به کار شود.

آقای مسلمیار، می‌افزاید: وزارت خارجه پاکستان صلاحیت دارد تا سفیر افغانستان را احضار نماید نه سازمان آی اس آی که سفیر را احضار کند و باید خطوط قرمز افغانستان در نظر گرفته شود.

درهمین حال شماری از اعضای این مجلس، تأکید می‌ورزند که حکومت افغانستان باید راه‌کاری را روی دست گیرد که شهروندان کشور از وابسته‌گی به پاکستان رهایی یابند.

فیصل سمیع، منشی مجلس سنا، اظهار میدارد:سفیر افغانستان را سازمان استخباراتی پاکستان احضار کرده و همرایش برخورد زشت کرده و این یک اقدام بی‌شرمانه در برابر افغانستان است درحالی که وزارت خارجه پاکستان این صلاحیت را دارد.

همچنان، اعضای این مجلس، می‌گویند که عامل بسیاری از چالش‌ها به ویژه نا‌امنی‌ها در کشور، پاکستان است و هیچ‌گاهی به تعهدات‌اش در برابر افغانستان صادقانه عمل نکرده است.

گفته میشود دیپلومات‌های پاکستان در کابل، در روزهای گذشته در مسیر راه سفارت پاکستان در این شهر با موانعی روبه‌رو شده و موترهای آنان با موترسایکل‌ها، تصادم داشته است.

تنش میان افغانستان و پاکستان در حالی افزایش یافته است که از روز دوشنبه (۶عقرب)قوای سرحدی افغان و نظامیان پاکستانی در ساحات مرزی ولسوالی ناری ولایت کنر با هم درگیر شده اند.

وزارت دفاع افغانستان در واکنش به این اقدام قوای سرحدی پاکستان گفته است نظامیان افغان برای پاسخ‌دهی به هرنوع تهدید نیروهای پاکستانی در مرز [کنر] آماده هستند.

نظامیان افغان و پاکستانی همواره در امتداد خط دیورند که پاکستان آن را مرز و افغانستان خط فرضی می‌پندارد، با هم درگیر می‌شوند. در بسا موارد تخطی پاکستان دلیل این درگیری‌ها خوانده شده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com