تحصیل ۱۸۵هزار کودک بیجاشده و برگشت‌کننده

0

در سال روان خورشیدی، ۱۸۴هزار و ۷۴۹ کودک بیجاشده و عودت‌کننده تحت پوشش خدمات آموزشی قرار گرفته اند.

نوریه نزهت، سخنگوی این وزارت امروز سه‌ شنبه (۱۴ عقرب) گفت که از این جمله ۱۰۵هزار و ۹۹۱ تن این کودکان را دختران تشکیل می‌دهند.

خانم نزهت افزود که برای این کودکان در ولایت‌های بلخ، بادغیس، هرات، جوزجان، کابل ، کندهار، کنر، کندز، ننگرهار، سرپل، ارزگان، زابل، فاریاب ، سمنگان، پکتیکا، و هلمند، پنج‌هزار و ۸۰ صنف‌ موقت راه‌اندازی شده است .

موصوف افزود:وزارت معارف برای تدریس این کودکان بیجاشده و برگشت‌کننده، پنج‌هزار و ۸۴۹ تن را نظر به تحصیلات، به عنوان معلم در این صنف‌های موقتی استخدام کرده است.

نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف گفت: “اطفال بیجاشده به دلیل نبود اسناد تعلیمی در صنوف نه ماهه و سه ساله‌ای که بر اساس سروی نیازمندی مردم از سوی موسسات تدویر یافته اند، تحت آموزش قرار گرفته و بعداً زمینۀ جذب آنان در مراکزتعلیمی دولتی در نزدیکی محلات سکونت شان فراهم گردیده است”.

نزهت تصریح کرد که این خدمات از طریق گروه کاری آموزش در حالت اضطرار با کمک موسسات داخلی و خارجی برای این شمار کودکان فراهم شده است.

آمار وزارت معارف افغانستان نشان می‌دهد که در سال گذشتۀ خورشید ۲۴۶هزار کودک بیجاشده و برگشت‌کننده در ۸۰ ولسوالی تحت پوشش خدمات آموزشی قرار گرفته بودند.

بر بنیاد گزارش ملل متحد، بیش از ۴۱۸هزار افغان از کشورهای همسایه افغانستان و اروپا داوطلبانه برگشته و یا هم اخراج شده اند.

همچنان نزدیک به ۳۵۵هزار افغان به دلیل جنگ و حوادث طبیعی از مناطق مسکونی شان در سراسر افغانستان بیجا شده اند.

ملل متحد گفته است که ۵۸ در صد بیجاشدگان و ۴۸ در صد برگشت‌کنندگان را کودکان تشکیل می‌دهند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com