گفتگوی رییس جمهور با بزرگان و جوانان ولایت کندهار

0

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، عصر روز دوشنبه(۱۳عقرب) از طریق ویدیو کنفرانس، خواست‌ها و مشکلات بزرگان، متنفذین، فعالان جامعه‌ی مدنی و جوانان ولایت کندهار را استماع نمود.

در این ویدیو کنفرانس، آنان خواست‌های مردم ولایت کندهار را در خصوص معارف، صحت، سرمایه‌گذاری، زراعت، ارتقای ظرفیت بشری، مدیریت آب، سرک بای‌پاس و پلان انکشاف شهری، با رئیس جمهور شریک ساختند.

سیدجان خاکریزوال رئیس ولایتی کندهار،خواست‌های مردم آن ولایت را در زمینۀ اعمار مکاتب، افزایش تشکیل معارف، بازسازی سرک‌ها، اعمار کلنیک‌های صحی، بازاریابی برای صنایع دستی زنان، اعمار شهرک معلمین، تسریع روند تطبیق پروژه‌های برق، حل مشکلات تاجران، صادرکردن میوه‌ها و سایر محصولات زراعتی ولایت کندهار از طریق دهلیز هوایی، حل مشکل بیکاری جوانان و فراهم نمودن بورسیه‌های تحصیلی در مقطع ماستری برای جوانان این ولایت، مطرح کرد.

رئیس جمهور غنی پس از استماع خواست‌ها و مشکلات آنان، گفت که کار تمدید لین برق کندهار هفتاد درصد پیش رفته است و در ماه سرطان سال آینده، تکمیل خواهد شد.

وی افزود که سه پروژۀ برق آفتابی ۴۰ میگاوات برق به پایه اکمال رسیده است و همچنان کار ساخت ۹۰ باب مکتب زیر کار می‌باشد که ۷۰ باب آن تکمیل گردیده است.

رئیس جمهور تصریح‌کرد که روی روند بررسی مدیریت آب کندهار کار صورت گرفته و به منظور جلوگیری از سیلاب‌ها، یک هیأت به کندهار می‌رود.

غنی افزود که پلان انکشاف شهری یکی از اولویت‌های حکومت است، تشکیل معارف کندهار در مطابقت به نیازمندی آن ولایت عیار می‌گردد و همچنان انکشاف معارف متوازن برای سال آینده در نظر گرفته خواهد شد و توجه به اعمار مکاتب دخترانه بیشتر می‌گردد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که تغییرات در تشکیلات صحی ولایت کندهار به وجود می‌آید و کنفرانس انکشافی کندهار در بهار سال آینده، در کابل برگزار خواهد شد.

موصوف با بیان اینکه در هر ولسوالی ولایت کندهار مسجد جامع ساخته می‌شود، گفت که در زمینۀ معاش علما و وارثین شهدا توجه بیشتر صورت می‌گیرد.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی به مسئولین وزارت تحصیلات عالی هدایت داد تا پیشنهاد شان را در خصوص اعمار لیلیه برای طبقه اناث ترتیب نمایند و گفت که دو برنامۀ ماستری برای جوانان کندهار از سوی شورای عالی تحصیلات عالی مدنظر گرفته شده است.

رئیس جمهور گفت که نیاز به خانه‌های امن در ولایت کندهار وجود دارد، مشکل تاجران بررسی می شود و از جوانان حمایت صورت می گیرد. وی افزود که مردم کندهار با اشتراک شان در انتخابات، از جمهوریت دفاع کردند.

رئیس جمهور در رابطه به جلوگیری از تلفات ملکی، گفت که در چارچوب عملیات‌های نظامی تغییر به میان آمده است و هدایت من همواره به مسئولین ارگان‌های امنیتی و دفاعی این بوده است که به افراد ملکی هیچ‌گونه آسیبی نرسد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com