تلاش خلیلزاد بر از سرگیری مذاکرات صلح

0

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید محافظت امریکا از تهدید هراس‌افگنی و کاهش بار جنگ در افغانستان، نیاز به یک توافق سیاسی دارد.

آقای خلیل‌زاد، در صفحه رسمی تویتر اش، نوشته است:ما توافق کردیم که یک توافق سیاسی که امریکا را از تهدیدهای هراس افگنی محافظت کند، به ما مجال دهد تا بار جنگ را از دوش مان کاهش دهیم و از دو دهه پیشرفت در افغانستان پاسبانی کنیم، به سود منافع ملی ماست.

همزمان با این شماری اعضای کانگرس ایالات متحده، می‌گویند که آقای خلیل‌زاد، تلاش ‌ها برای از سرگیری مذاکرات با طالبان را دوباره آغاز کرده و این بار نیاز است که تمامی طرف‌ها در این گفت‌وگوها شامل باشند.

نانسی لیندبورگ، رئیس انستیتیوت صلح ایالات متحده، میگوید:پروسه صلح متوقف است، افغان ها به تازگی انتخابات برگزار کرده اند، طالبان و دولت افغانستان به یک بن بست نظامی برخورده اند، داعش و القاعده برای خود جای پا حفظ کرده اند و مهم تر از همه این افغان ها، زنان افغان و کودکان آنان هستند که رنج فوق العاده می برند. پس نیاز به صلح در افغانستان قابل لمس است.

با این حال، شماری از اعضای کانگرس امریکا، در انستیتوت صلح این کشورمی‌گویند که نگرانی بیرون شدن نظامیان امریکایی از افغانستان بدون توافق صلح، وجود داشت اما به گفته آنان، زلمی خلیل‌زاد از آغاز تلاش‌ها برای از سرگیری گفت‌وگوها با طالبان اطمینان داده است.

سوزان داویس، نماینده دیموکرات‌ها در کانگرس امریکا، میافزاید:ماه قبل گفتگو های امریکا با طالبان متوقف شد که ترس اینکه امریکا نیروهایش را بدون یک توافق صلح از افغانستان بیرون کند را ایجاد کرد.

موصوف افزود:من خواهان این هستم که دولت افغانستان و مخصوصا زنان افغان نیز در دور جدید گفتگو ها شامل باشند.

مارتا روبی نماینده جمهوریخواهان در کانگرس امریکا، درباره همه شمول بودن گفتگوهای صلح، اظهار میدارد:حضور تمامی طرف ها در هر مرحله پروسه صلح بسیار مهم است نه تنها زنان افغان بلکه هرکسی که تحت تاثیر این پروسه قرار می گیرد باید روی میز گفتگو ها حضور داشته باشد.

همچنان مایک پومپئو، وزیرخارجه ایالات متحده امریکا روز شنبه (۲۷میزان) پس از نکوهش انفجار روز جمعه در ولایت ننگرهار که در نتیجۀ آن ۷۲ تن جان باختند و ده‌ها تن دیگر، زخم برداشته‌اند گفت:”امریکا به صلح و ثبات در افغانستان، متعهد است و به مبارزۀ ما علیه تروریزم، ادامه خواهیم داد. ما در کنار مردم افغانستان که تنها صلح و آیندۀ عاری از هر گونه خشونت می‌خواهند، ایستاده ایم.”

از سویی هم، چند هفته پیش، آقای خلیل‌زاد با نماینده‌گان طالبان در اسلام آباد دیدار کرد که هدف دیدار، گفت‌وگوی روی از سرگیری مذاکرات بین دو طرف گفته شد، اما تا این‌جای کار دولت افغانستان و دیگر طرف‌های داخلی در این روند هیچ نقشی نداشته اند.

این در حالی است که حکومت افغانستان گفته که هیچ روندی حتا تلاش‌های امریکا برای پایان منازعه افغانستان نتیجه نمی‌دهد تا خود حکومت با گروه طالبان به گونه مستقیم وارد مذاکره نشود.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com