کشته و زخمی شدن ۹۸تن در پی انفجار در ننگرهار

0

انفجار روز جمعه ۲۶میزان در جریان نماز جمعه در ننگرهار ده‌ها کشته برجا گذاشت.

این انفجار حوالی ساعت ۱:۳۰ بعد از ظهر در ولسوالی هسکه‌مینه ولایت ننگرهار و در جریان نماز جمعه به وقوع پیوسته است.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار میگوید شمار کشته شدگان ناشی از انفجار در یک مسجد در ولایت ننگرهار به ۶۲ نفر رسیده است.هم‌چنین ۳۶ نفر دیگر در این انفجار زخمی شده اند که همه قربانیان این انفجار نمازگزاران بوده اند در میان قربانیان این انفجار کودکان نیز شامل اند.

در پی این رویداد سازمان عفو بین‌الملل با نشر اعلامیه‌ای این انفجار را “جنایت جنگی” خوانده گفته است: “کشتار غیرنظامیان افغان نیازمند توجه جهانی است. هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان چیزی نیست که به یک امر عادی و روزمره تبدیل شود… این‌گونه هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان زمانی که در حال عبادت اند، یک جنایت جنگی است.”

همچنان سازمان ملل متحد نیز این حمله را محکوم کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان این انفجار را یک “عمل تروریستی” خوانده و آن را محکوم کرده است.

در اعلامیه‌ای که ارگ ریاست جمهوری منتشر کرده، آمده است که گروه طالبان با اجرای حملات و نیز فراهم کردن زمینۀ فعالیت به سایر گروه‌های ترویستی، در برابر خشونت‌ها در افغانستان مسوول اند.

رئیس جمهور کشور گفت، طالبان که هم خود دست به انجام حملات خونبار تروریستی می زنند و هم به شمول داعش برای گروه های تروریستی دیگر زمینه ترور، وحشت و جنایات را فراهم می کنند، در نزد خداوند متعال (ج)، قانون و مردم مسئول هستند؛ چون آنان صلح را که امر الهی و خواست اساسی مردم ما است و در این رابطه ندای برحق اجماع علمای ما و خطبه حرمین شریفین را نپذیرفتند.

رئیس جمهور با تاکید گفت که تروریستان و حامیان آنان با حمله بالای مساجد، شفاخانه ها، افراد ملکی و تاسیسات عامه، هرگز نمی توانند به اهداف شوم شان برسند، چون نیروهای دلیر امنیتی و دفاعی ما تروریستان را در هر گوشه جستجو و نابود خواهند کرد.

تلفات غیرنظامیان در این انفجار یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که سازمان ملل متحد ماه جولای سال ۲۰۱۹ را خونین‌ترین ماه برای غیرنظامیان در افغانستان اعلام کرد.

تا حالا هیچ گروهی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است. گروه طالبان که عمدتا در ولایت ننگرهار فعال است، اعلام کرده که آن‌ها در این انفجار نقشی نداشته اند.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، تنها در این ماه ۴۲۵ غیرنظامی کشته و ۱۱۶۴ غیر نظامی دیگر زخمی شدند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com