افزایش تنش ها میان ترکیه و امریکا

0

در پی تلاش های رییس جمهور ایالات متحده برای توقف عملیات نیروهای ترکیه در سوریه قرار است امروز مایک پنس، معاون رییس جمهور ایالات متحده و مایک پمپیو وزیر خارجه ایالات متحده با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در انقره دیدار کند.

واشنگتن می‌گوید که با وجود تلاش ها برای جلوگیری از این عملیات، انقره برای سرکوب ملیشه های سوری به عملیات نظامی خود ادامه داده و تاکید دارد که هیچ گونه آتش بسی در کار نخواهد بود.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه (۲۴میزان) در واکنش به گفته‌های اخیر دانالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا، گفت که ترکیه هیچ‌گاهی در شمال سوریه آتش‌بس اعلان نخواهد کرد و نیز با کردها وارد گفت‎وگو نمی‌شود.

اردوغان میگوید که عملیات “بهار صلح” زمانی پایان خواهد یافت که تا حدود ۳۰ تا ۳۵ کیلومتری شهر منبج با مرز عراق تصفیه شود.

او افزود:برای حل فوری معضل در سوریه، ما به تمامی تروریستان پیشنهاد می‌کنیم تا تسلیحات و تجهیزات شان را ترک کرده، دام های شان را تخریب نموده و امشب از ساحه مصوون بیرون شوند.در این صورت، عملیات نظامی ترکیه که تنها تروریستان را هدف قرار می‌دهد، خود به خود پایان خواهد یافت.

روز دوشنبۀ هفتۀ گذشته، دانلد ترمپ از وضع تحریم‌های اقتصادی بر ترکیه خبر داد. یک روز پس از آن، یک مقام بلندپایۀ امریکایی هشدار داد که اگر ترکیه در سوریه آتش‌بس نکند، امریکا تحریم‌های بیشتری را بر این کشور وضع خواهد کرد.

این در حالی است که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده دو روز پیش در یک فرمان اجرایی، بر وزارت دفاع و وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه تعزیرات وضع کرده است.

بر اساس این فرمان، تعزیرات همچنان بر وزیر دفاع، وزیر داخله و وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه وضع شده است.

همزمان با پیش‌روی نیروهای سوری و واردشدن آن‌ها به شهر مهم «منبج»، نیروهای ترکیه هم با وجود تحریم‌ها و هشدارهای امریکا، عملیات تهاجمی خود را در شمال سوریه در برابر کردهای سوری به شدت به پیش می‌برند.

 

کردهای سوری که ترکیه آن‌ها را گروۀ هراس‌افگن می‌شمارد و پیش از این در برابر گروۀ داعش مبارزه کردند، اکنون این کشور هراس دارد تا این گروه به خاک ترکیه نفوذ کند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com