غیرنظامیان هدف حملات هوایی ترکیه در سوریه

0

ادارات کمک‌رسانی ملل متحد میگویند که تهاجم نظامی ترکیه در مناطق تحت کنترول کرد ها در شمالشرق سوریه، عملیات کمک های بشری را برای میلیون ها غیرنظامی گیرمانده در درگیری ها، مختل می سازد.

این درحالیست که انتونیو گوترش، منشی عمومی سازمان ملل متحد در آغازین روز عملیات نظامی ترکیه گفت که هرگونه عملیات نظامی باید با رعایت کامل منشور سازمان ملل و قوانین بشردوستانه بین‌المللی اجرا شود.

جینز لارک، سخنگوی دفتر همآهنگ کنندۀ امور بشری ملل متحد می گوید گلوله باری و حملات هوایی نیرو های ترکی در امتداد سرحد شمالشرقی سوریه، تاثیرات مخربی بر غیرنظامیان ساکن در آن مناطق داشته است و حدود ۲.۲ میلیون نفری که در ساحات تحت کنترول کرد ها زندگی می کنند، از عملیات نظامی ترکیه متضرر شده می توانند و به کمک های بشری نیازمند اند.

دفتر حقوق بشری ملل متحد روز جمعه گفت که دههاغیرنظامی به شمول زنان و کودکان در دو روز نخست عملیات ترکیه کشته شده است.

رابرت کول ویلی، سخنگوی ادارۀ حقوق بشری ملل متحد می گوید که در مناطق شمالشرقی سوریه مثل عفرین و الباب که از قبل زیر کنترول گروه های مسلح تحت حمایت ترکیه است، همچنان بی قانونی ، اعمال جنایتکارانه، آدم ربایی،غارت و ضبط خانه های غیرنظامیان و خشونت ادامه دارد.

سخنگوی ادارۀ حقوق بشری ملل متحد براساس گزارش های رسیده به آنان می گوید که غیرنظامیان در مناطق تحت کنترول نیرو های ترکیه، توسط اعضای گروه های مسلح، “به اتهام ارتباط با گروه های خاص کردی یا سیاسی،از منازل شان بیرون کشیده شده یا در پوسته های امنیتی متوقف می شوند. سرنوشت و محل نگهداری بسیاری از این غیرنظامیان تاکنون نامعلوم باقیمانده است.”

صندوق پول کودکان ملل متحد می گوید که پمپ های آب که برای کم از کم ۴۰۰ هزار نفر آب آشامیدنی صحی را در منطقۀ هسَکه، در سوریه فراهم می کرد، هدف حملات هوایی قرار گرفته و از کار افتاده است.

این اداره اضافه می کند که کارمندان تخنیکی به خاطر جنگ روان در منطقه، قادر نیستند به ساحه بروند و پمپ آب را ترمیم کنند.

این نهاد کودکان ملل متحد تاکید ورزیده است که برنامه های حفاظت کودکان، همچنین پروگرام های صحی و تغذیۀ اطفال در کمپ ها برای بیجاشدگان نیز به خاطر عملیات نظامی ترکیه، به حالت تعلیق درآمده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com