ممنوعیت حضور آقازاده در عرصه فوتبال

0

فدراسیون جهانی فوتبال «فیفا» سید علی رضا آقازاده، سکرترجنرال فدراسیون فوتبال افغانستان، را به مدت ۵ سال از حضور در عرصه‌ی فوتبال منع قرار داد.

فیفا گفته است که این حکم در پی آن صورت می‌گیرد که آقازاده، در جریان موارد تخطی‌های جنسی کرام‌الدین کریم –– بوده، این نقایص را به نهادهای جهانی گزارش نکرده است.

فیفا در اعلامیه ای گفته است، رضا آقازاده در گزارش‌دهی از وقوع آزار و اذیت جنسی دختران فوتبالر افغان ناکام مانده بود. به گفتۀ فیفا، آقازاده می‌دانست که کرام‌الدین کریم (رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان) شماری از بازی‌کنان دختر را مورد آزار و اذیت جسنی قرار می‌داد ولی در این مورد به عنوان مسئول خاموشی اختیار کرده بود.

به اساس گزارش فیفا در تحقیقات ادارۀ اصول اخلاقی فیفا روشن شده، دخترانی که بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ به‌طور مکرر مورد تجاوز، آزار و اذیت جنسی از سوی کرام‌الدین کریم قرار گرفته بودند، به آقازاده شکایت کرده بودند ولی آقازاده اقدام نکرده بود.

آقازاده در پهلوی پنج سال محرومیت از ورزش فوتبال مبلغ ۱۰هزار دالر نیز جریمه شده است.

با وجود آنکه آقازاده بعد از برکناری‌اش از کرسی سکرتر جنرال فدراسیون فوتبال افغانستان، از سوی لوی سارنوالی ممنوع‌الخروج اعلان شد، وی عضو برحال کمیتۀ اجرائیه‌وی کنفدریشین فوتبال آسیایی بود.

در پی این حکم فیفا، کنفدراسیون فوتبال آسیا گفته که پس از رای نهایی دادگاه، آقازاده را از عضویت این نهاد ورزشی آسیایی ملغی خواهد ساخت.
آقازاده چانس این را دارد تا از دادگاه بعدی در لوزان سویس، خواستار تجدید نظر در مورد این حکم شود.

در ماه نومبر سال ۲۰۱۸ روزنامۀ گاردین بریتانیا با نشر گزارشی گفت که شماری از اعضای تیم فوتبال دختران افغانستان کرام‌الدین کریم و شماری دیگر از مسئولین فدراسیون فوتبال را متهم به بدرفتاری جنسی کرده اند. بعد از نشر این گزارش فیفا کرام‌الدین کریم را جریمه نموده و از فدراسیون فوتبال منع کرد.

رئیس جمهور غنی گفت این موضوع باید به‌طور دقیق و جدی پیگیری شود. دوسیۀ کرام‌الدین کریم حالا در لوی سارنوالی است و معلوم نیست چه‌وقت به محکمه راجع می‌شود.

فیفا گفته است موضوع آزار و اذیت جنسی دختران فوتبالر افغان را با جدیت پیگیری می‌کنند و تحقیقات شان در مورد افراد مشکوک را ادامه می‌دهند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com