تداوم حملات ترکیه بر شمال سوریه

0

روز چهارشنبه ۱۷میزان نیروهای مسلح ترکی یکجا با اردوی ملی سوری (گروه شورشی به حمایت انقره) عملیات بهار صلح را آغاز کردند.

رجب طیب اردغان، رییس جمهور ترکیه در صفحۀ تویترش نوشته است: “عملیات بهار صلح تهدیدات دهشت علیه ترکیه را محو کرده و به ایجاد ساحات امن منتهی خواهد شد و برگشت مهاجرین سوری را به منازل شان تسهیل خواهد بخشید.”

او افزود است که تمامیت ارضی سوریه حفظ و جوامع محلی از چنگ دهشت افگنان آزاد خواهند شد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه نیز گفت که عملیات بر اساس قوانین بین المللی راه اندازی خواهد شد و تنها تندروان را در ساحه هدف قرار خواهد داد.

آغاز عملیات نظامی ترکیه در مناطق کردنشین شمال سوریه واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشته است.

قصر سفید با انتشار بیانیه‌ای به نقل از دونالدترمپ، رئیس جمهور امریکا تاکید کرده که واشنگتن اقدام ترکیه را در حمله به شمال سوریه تایید نمی‌کند و آن را “مفکورۀ بدی” عنوان کرده است.

قصرسفید بیان داشته که ترکیه تعهداتی مبنی بر بروز ندادن بحران انسانی، حفظ امنیت اقلیت‌های دینی و همچنین بازنگشتن گروه داعش داده است و واشنگتن، انقره را در قبال این تعهدها مسئول می‌داند.

انتونیو گوترش، منشی عمومی سازمان ملل متحد گفته است که هرگونه عملیات نظامی باید با رعایت کامل منشور سازمان ملل و قوانین بشردوستانۀ بین‌المللی اجرا شود.
رئیس پالیسی خارجی اتحادیۀ اروپایی نیزاز ترکیه خواسته است تا عملیات نظامی خود را در شمالشرق سوریه متوقف سازد.

فدریکا موگیرینی روز چهارشنبه در یک اعلامیه گفته است که آغاز دوبارۀ خصومت های مسلحانه در شمال شرق سوریه، ثبات تمام منطقه را تضعیف بخشیده، رنج غیرنظامیان را تشدید کرده و باعث آواره شدن افراد بیشتری می شود.”

ینز استولتنبرگ، منشی عمومی ناتو نیز ابراز امیدواری کرده است که عملیات ترکیه در سوریه “سنجیده و متناسب” باشد.

این در حالی است که وزارت امور خارجه مصر عملیات اردوی ترکیه را محکوم کرده و آن را “حملۀ آشکار و غیرقابل قبول به حاکمیت یک کشور برادر عرب” خواند.قاهره همچنین خواستار برگزاری نشست اضطراری اتحادیه عرب برای بررسی موضوع شده است.

همچنان وزیر امنیت داخلی اسرائیل نیز در واکنش به عملیات ترکیه، اردوغان را یک یهودی‌ستیز نژادپرست حامی ترور خواند و اظهار داشته است که نمی‌توانیم در برابر این اقدام ساکت بمانیم، آن هم زمانی که گفتمان مقابله با یهودی‌ستیزی را پیش می‌بریم.

قبل از این، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، خواستار توقف حملۀ ترکیه به سوریه شد و هشدار داد که این حملات “به بی‌ثباتی بیشتر منطقه و تقویت گروه داعش می‌انجامد.”

وزیر امور اروپایی فرانسه هم گفته است که پاریس، به همراه بریتانیا، خواستار برگزاری نشست فوق العادۀ شورای امنیت در این ارتباط خواهند شد.

وی همچنین گفت که فرانسه، بریتانیا، و آلمان در حال نهایی کردن یک اعلامیه یی مشترک در “محکوم کردن عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه” اند.

ایتالیا، دنمارک و هالند نیز این اقدام انقره را محکوم کرده و در مورد “پیامدهای منفی آن بر امنیت و ثبات منطقه” ابراز نگرانی کرده‌اند.
وزارت امور خارجه ایران نیز روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف فوری حملات ترکیه و خروج نظامیان این کشور از خاک سوریه شد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com