تایید کشته شدن ۳۹غیر نظامی در حملات هوایی قوای ایالات متحده

0

چهارشنبه ۱۷ میزان ۱۳۹۸

یافته‌های یوناما نشان می‌دهد که بیش از ۳۰ غیرنظامی دریک عملیات هوایی نیروهای امریکایی که چهار ماه پیش در ولایت فراه و نیمروز راه اندازی شده بود، جان باخته‌اند.

این گزارش که امروز چهارشنبه (۱۷ میزان)از سوی دفتر هیات معاونت سیاسی ملل متحد در افغانستان و دفتر حقوق بشر این سازمان تهیه شده گفته است: “ملل متحد ۳۹ مورد تلفات غیرنظامیان را از اثر حملات متعدد بر بیش از۶۰ محل در ولسوالی بکواه و شماری از بخش‌های ولسوالی دلارام ولایت نیمروز که نیروهای ایالات متحده در افغانستان به عنوان مراکز تولید مواد مخدر شناسایی نموده است، تایید نموده که در این میان ۱۴ طفل و یک زن شامل می‌باشند. همچنان ملل متحد روی گزارش‌های معتبر در مورد حداقل ۳۷ مورد تلفات غیرنظامیان که بیشتر آنان زنان و اطفال می‌باشند، کار می‌کند.”

ملل متحد گفته که بر اساس بررسی نیروهای امریکایی در افغانستان، این حملات به غیرنظامیان آسیب نزده است؛ اما به گفتۀ این سازمان، اهداف اقتصادی که به تلاش‌های جنگی یک طرف منازعه کمک‌ می‌کند، بر اساس سیاست ایالات متحده، اهداف نظامی قانونی اند؛ در حالی که قوانین بین‌المللی بشردوستانه، این گونه تسهیلات مالی را که یک طرف جنگ را کمک می‌کند، اهداف غیرنظامی می‌شمارد.

ملل متحد تاکید کرده است که مراکز مواد مخدر و کارگرانش نباید هدف قرار گیرند و باید از آنها محافظت شوند.

ملل متحد تاکید کرده است که تطبیق قانون پاسخ مناسب برای فعالیت‌های غیرقانونی مواد مخدر است؛ نه عملیات نظامی که غیرنظامیان را با خطر مواجه می‌سازد.

به روز ۱۵ثور سال روان میلادی وزارت امور داخله افغانستان نیز اعلام کرده بود که ۶۸ کارخانه تولید مواد مخدر طالبان در یکی از بزرگترین حملات هوایی بمباران شدند که درنتجیۀ ۱۵۰ طالب کشته شدند و ۴۰ تن دیگر آنان، زخم برداشتند.

اما باشنده‌گان محل آن وقت این ادعا را رد کردند و گفتند که به غیرنظامیان دراین حملات، تلفات وارد شده‌است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com