عدم مداخله مجلس سنا در اعلان نتایج انتخابات

0

چهارشنبه ۱۷ میزان ۱۳۹۸

فضل‌هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا، می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات بربنیاد آرای پاک مردم باید نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند و این مجلس از هیچ‌کدام از دسته‌های انتخاباتی حمایت نمی‌کند و رئیس‌جمهور آینده بر بنیاد خواست و آرای مردم باید تعیین شود.

رئیس مجلس سنا، میگوید: “فیصله‌های حقوقی کمیسیون‌ها را ما حمایت می‌کنیم و مجلس سنا هیچ مخالفت ندارد و تنها از کمیسیون می‌خواهیم که عدالت را تامین کند و جلو تقلب‌کاران را بگیرد و هر سیاسیون که سوء استفاده می‌کنند و یا توقع دارد از مشرانو جرگه، مشرانو جرگه درحمایت هیچ تکت نیست و در برابر تقلب کاران ایستاده است و کمیسیون‌های انتخاباتی هر فیصله که می‌کنند ما حمایت می‌کنیم.

وی همچنان، تاکید می‌کند که این مجلس در حمایت هیچ دسته انتخاباتی قرار ندارد و تنها آرای پاک مردم باید سرنوشت زعیم آینده کشور را رقم بزند.

پس از ایجاد تنش‌ها میان شماری از دسته‌های انتخاباتی درباره آرای مردم، رییس مجلس سنا می‌گوید که به فیصله‌های قانونی کمیسیون مستقل انتخابات باید حرمت گذاشته شود و جلو تقلب کاران دراین روند ملی باید گرفته شود.

این گفته‌ها از سوی رئیس و اعضای مجلس سنا، در حالی ابراز می‌شود که پیش از این رئیس این مجلس تأکید بر شمارش آرای بدون بایومتریک کرده و هشدار داده بود که آرای بدون بایومتریک را به هر نوعی که باشد بالای کمیسیون مستقل انتخابات می‌شمارد.

با این حال اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، هشدار می‌دهند که اگر روند انتقال اطلاعات دستگاه‌های بایومتریک به کندی پیش برود، اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در ۲۷ میزان ناممکن خواهد بود.

مسئولان در این کمیسیون، می‌گویند تا اکنون بیش از ۲۲هزار فورم نتایج دستگاه‌های بایومتریک وارد ذخیرگاه مرکزی آرای بایومتریک شده که بنابر چالش‌های تخنیکی و خدمات انترنتی، انتقال اطلاعات از دستگاه‌های بایومتریک به ذخیره‌گاه مرکزی زمان‌گیر شده است.

شماری از ناظران دسته‌های انتخاباتی نیز نگران آهسته بودن انتقال اطلاعات از دستگاه‌های بایومتریک به ذخیرگاه مرکزی آرای بایومتریک شده اند، این ناظران همچنان از عدم نظارت دقیق شان از این روند شاکی اند.

از سویی هم، حواعلم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات اظهار میدارد: “ما را بگذارند که ما کار خود را پیش ببریم ما را بگذارند که متعهدانه کار کنیم و می‌گویند کار کند جریان دارد ما تلاش داریم و کمیسیون که حالا در تلاش کار زیادتر و سریع‌تر است.”

قرار است امروز برای حل چالش‌های تخنیکی و خدمات انترنتی دستگاه‌های بایومتریک و عدم انتقال اطلاعات از آن به ذخیرگاه مرکزی دو تن از انجنیزان شرکت درمالوگ به کمیسیون مستقل انتخابات بیایند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com