انتخاب یک بانو بحیث نماینده جوانان افغانستان در ملل متحد

0

چهارشنبه ۱۷ میزان ۱۳۹۸

عایشه خرم به عنوان نماینده جوانان افغانستان در ملل متحد برای سال ۲۰۱۹ انتخاب شد و به گروهی از جوانان دیگر از سراسر جهان می پیوندد تا از نسل جدید که به دنبال رساندن صدایشان هستند در این نهاد جهانی نمایندگی کند.

مناظرۀ گزینش نمایندۀ جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد که روز دوشنبه(۱۵میزان) از سوی تدامیچی یوماماتو، نمایندۀ دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان، ادریس زمان، معین وزارت امور خارجه، پیتر پروگل، سفیر آلمان در افغانستان و نهاد اندیشه‌وران افغانستان برگزار شد.

قضات این روند به دوش سفیر آلمان در افغانستان، ادریس زمان معین وزارت خارجه، صوفیا رامیار رئیس نهاد اندیشه وران افغان و تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان بود.

 

عایشه خرم که دانشجوی رشتۀ حقوق در دانشگاه کابل است از میان هشتاد نامزد برگزیده شد و قرار است به مدت یک‌سال نمایندۀ جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد باشد.

عایشه خرم، دومین کسی است که هم‌چون نمایندۀ جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد برگزیده شده‌است. سال گذشته، رامز بخیار نمایندۀ جوانان افغانستان در سازمان ملل بود.

 

 

عایشه خرم دربارۀ برنامه‌هایش برای یک سال آینده گفت:خط سرخ من نه تنها زن هایی نیستند که در مرکز هستند، زن هایی هستند که از حق تعلیم و تحصیل مستفید شدند، بلکه زن هایی هستند که در ولایت‌ها زنده‌گی می‌کنند، تحت حاکمیت طالبان زنده‌گی می‌کنند و زن هایی که حتی فکر تعلیم و تحصیل در ذهن شان نیست هستند.

او افزود:بعد از این‌که من صدای جوانان افغانستان را به جامعۀ بین‌المللی رساندم در افغانستان بخاطر جوانان افغانستان برنامه‌هایی را طرح‌ریزی کنیم که واقعأ آن‌ها را در زمینۀ حکومت داری در سیاست و در تصامیم مهمی که مربوط سرنوشت شان می‌شود دخیل بسازیم.

به عنوان بخشی از فعالیت هایش عایشه خرم وظیفه دارد تا جوانان را در بحث های رسانه های اجتماعی و دیگر جاها برای شنیده شدن نظریات شان در مورد چگونگی ایفای یک نقش موثر در ترویج صلح، امنیت و تغییرات مثبت افغانستان دخیل بسازد.

مسئولیت های وی همچنان شامل نمایندگی از جوانان در محافل بین المللی به شمول سهیم گیری در جلسات شورای امنیت ملل متحد برای جلب توجه به چالش های زیادی که جوانان افغان با آن روبرو هستند می باشد.

قرار است عایشه خرم تا دوماۀ آینده کارش را به مدت یک سال با سازمان ملل متحد آغاز کند.

در هفته های پیش رو خرم که دانشجوی پوهنتون کابل می باشد برای دیدار با نماینده جوانان آلمان، مسئولین دولتی و جامعه مدنی به این کشور سفر خواهد نمود.

آلمان که در حال حاضر یکی از اعضای شورای امنیت می باشد برنامه نمایندگان جوان را حمایت می کند.

بربنیاد قطع‌نامۀ ۲۲۵۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد، نمایندۀ جوانان در این سازمان با رهبران جهان مشکلات جوانان را در میان خواهد گذاشت

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com