تلاش پاکستان بر آغاز گفتگوهای صلح

0

پنج شنبه ۱۱ میزان ۱۳۹۸

هیاتی از دفتر سیاسی طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر روز چهارشنبه (۱۰میزان)وارد اسلام‌آباد شد.

در این دیدار وزیر خارجۀ پاکستان و هیات طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر در اسلام‌آباد روی لزوم از سرگیری سریع گفتگوهای صلح تاکید و ابراز امیدواری کرده است که روند متوقف‌شدۀ گفتگوهای صلح، دوباره آغاز شود.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان در این دیدار با اشاره به مذاکرات مستقیم طالبان و امریکا گفته است که فرصتِ دستیابی به توافق صلح پایدار در افغانستان فراهم شده است.اجماع موجود منطقه‌یی و بین‌المللی برای دستیابی به صلح در افغانستان، فرصتی بی‌سابقه است که نباید از دست برود، تحقق این فرصت بر عهده طرفین درگیر در افغانستان است.

وزارت خارجۀ پاکستان گفته است که حل و فصل صلح‌آمیز جنگ در افغانستان، منجر به کاهش خشونت، پایان خونریزی، صلح دایمی، ثبات و رفاه برای نسل‌های آینده افغانستان خواهد شد.

ملا برادر معاون رهبر طالبان، در آغوش رییس «ISI» در اسلام آباد

روند گفتگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان حدود ۲۰ روز قبل توسط دونالد ترمپ رییس جمهوری ایالات متحده متوقف شد.

افغانستان در واکنش به دیدار هیات سیاسی طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر با مقام‌های پاکستانی گفته است که چنین نشست‌ها به تامین صلح در افغانستان کمک نخواهد کرد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور امروز پنجشنبه (۱۱ میزان) گفت که طالبان هنوز از خشونت دست نکشیده و تعهدی نسبت به روند صلح نشان نداده اند.

آقای صدیقی افزود:پروسه صلح تنها وقتی می‌تواند نتیجه داشته باشد که مالکیت و رهبری آن به دست دولت افغانستان باشد. با تاسف طالبان همچنان به خشونت ادامه می‌دهند، در انتخابات ما، حملاتی را بالای ساحات مختلف داشتند، انتخابات ما را تهدید کردند و هنوز هم روایت خشونت دارند.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرد که خواست همیشگی حکومت این بوده تا پاکستان پناهگاه‌های امن طالبان و تروریستان را در خاک شان از بین ببرد و در تامین امنیت منطقه نقش مثبت داشته باشد.

او گفت: “بخش اعظم پناهگاه و مدرسه‌ها در خاک پاکستان است متاسفانه… حضور پناهگاه‌های امن، مراکز تربیه، تعلیم و تجهیز طالبان و ده‌ها گروه هراس‌افگن دیگر در خاک پاکستان مشکل اساسی یا چالش اصلی یا مانع اصلی ثبات و امنیت در منطقه و افغانستان است.”

صدیقی گفت که عمران خان صدراعظم پاکستان به رییس جمهور افغانستان تعهد کرده که برای امنیت منطقه تلاش می‌کند؛ اما به گفتۀ او، در عمل هنوز اقدام جدی نکرده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com