تجلیل طالبان از روز جهانی صلح با کشتار مردم

0

۲۱ سپتمبر مصادف است با روز جهانی صلح. از این روز در افغانستان در حالی تجلیل می‌شود که نقاط مختلف این کشور اخیراً شاهد حملات خونین بوده است.

یکی از این حملات روز (پنجشنبه ۲۸ سنبله) در مقابل شفاخانه شهر قلات مرکز ولایت زابل صورت گرفت.

خان ولی باشنده ولسوالی خاک افغان زابل که برادر زاده‌اش را برای عملیات به این شفاخانه آورده بود، گفت که با شنیدن یک صدای مهیب بیهوش شد.

او گفت:  اینجا برادر زاده‌ام را برای عملیات آورده بودم زمانیکه صدای انفجار را شنیدم من از حال رفتم، زمانیکه به هوش آمدم همه شفاخانه از بین رفته بود و همه مردم یا مرده بودند یا هم زخمی بودند.

مسئولیت این حمله را گروه طالبان مسلح بدوش گرفته است. الیتا میلر یک کارمند ارشد سازمان ملل متحد در کابل دیروز جمعه در توییترش نوشت که شمار کشته شده‌های رویداد شهر قلات به ۴۱ تن رسیده‌است.

در این رویداد نزدیک به صد تن دیگر زخمی شدند. الیتا میلر نوشته است که در جهان روز بین‌المللی صلح تجلیل می‌شود اما در افغانستان ۴۱ خانواده در گلیم غم نشسته اند.

او نوشته: چیزی حتی برای گفتن ندارد اما دیگر بس است و در افغانستان تامین صلح می‌خواهد. سازمان ملل متحد (۲۱ سپتمبر روز جهانی صلح) را بخاطر ترویج ارزش‌های صلح اختصاص داده است.

این سازمان در یک گزارش خود گفته که در شش ماه سال جاری میلادی ۱۳۶۶ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۲۴۴۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در این گزارش که بی‌بی سی نشر کرده‌است گفته شده که در ماه اگست امسال همه روزه حد اوسط ۷۴ تن در افغانستان کشته شده‌اند که در آن زنان و اطفال نیز شامل اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید، غیرنظامیان در افغانستان تنها در حملات طالبان مسلح کشته نمی‌شوند بلکه آنها در حملات نیرو‌های امنیتی افغان و متحدان بین‌المللی آنها نیز جان های شانرا از دست می‌دهند.

سازمان ملل متحد موضوع امسال روز جهانی صلح را حفاظت از محیط زیست نامیده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com