دونالد ترمپ: طالبان بگونه کوبیده شده‌اند که در ۱۹ سال گذشته سابقه ندارد

0

دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا می‌گوید که طالبان مسلح اشتباه بزرگ را انجام دادند و در نتیجه اکنون بگونۀ بی‌سابقه هدف قرار گرفته اند.

ترمپ افزود که طالبان اکنون متوجه شده‌اند که در معامله با او اشتباه کرده‌اند. او این سخنان را (جمعه ۲۰ سپتمبر) در جریان دیدار با صدراعظم آسترالیا در قصر سفید به خبرنگاران گفت. رئیس جمهور ترمپ گفت که به‌دلیل حاضر نشدن طالبان به برقراری آتش‌بس، او مذاکرات با این گروه را لغو کرد.

ترمپ در پاسخ به سوالی یک خبرنگار در این مورد گفت: من برای دیدار با طالبان آمادگی کامل داشتم اما زمانیکه دریافتم آنها حاضر به آتش‌بس نیستند به خود گفتم که چرا پس باید زحمت بکشیم. به گفته رئیس جمهوری امریکا، گروه طالبان در این اواخر بگونه کوبیده شده‌اند که در ۱۹ سال گذشته سابقه ندارد.

او گفت: ما در افغانستان به طالبان مسلح قسمی ضربه وارد کرده‌ایم که در ۱۹ سال اخیر سابقه ندارد. آنها قویاً ضربه دیده‌اند و منابع بسیار معتبر برایم خبر رسانده‌اند که آنها (طالبان) می‌گویند، در معامله با این مرد اشتباه کردیم، آنها اشتباه کردند.

رئیس جمهوری امریکا در نهم ماه سپتمبر پس از یک انفجار مرگبار در شهر کابل که به شمول یک امریکایی ۱۱ تن کشته شدند، مذاکرات با گروه طالبان را لغو کرد.

دونالد ترمپ گفت، طالبان فکر می‌کردند که کشتن مردم نشانه قوت‌ آنها است. به گفته او، زمانیکه از کشته و زخمی شدن مردم در آن حمله خبر شد، تصمیم گرفت که گفت‌وگو با طالبان فایده ندارد.

ترمپ می‌گوید، او در آنزمان با خود گفت که با این گروه خواهان معامله نیست. این در حالیست که یک نماینده طالبان در قطر چند روز پیش گفت که درِ مذاکره با هیئت امریکایی هنوز هم باز است.

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در پنجم سپتمبر در یک سفر غیرمترقبه از کابل به قطر رفت و از آنجا پس از گفت‌وگو با نماینده‌های طالبان راهی واشنگتن شد.

او در نوزدهم ماه سپتمبر به اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا در مورد روند صلح افغانستان معلومات داد. اما این جلسه در عقب در‌های بسته صورت گرفت.

بعد از لغو مذاکرات صلح از سوی رئیس جمهوری امریکا، گروه طالبان مسلح گفت که حملاتش را در افغانستان شدت می‌بخشد. اخیراً ولایات کابل، پروان، لوگر، ننگرهار و زابل شاهد حملات خونین بوده‌اند که بیشتر تلفات به غیر نظامیان وارد شده‌است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com