عمران خان:پاکستان بدنبال از سرگیری مذاکرات صلح است

0

پنجشنبه ۲۸ سنبله ۱۳۹۸

عمران‌خان، صدراعظم پاکستان می‌گوید که حکومت او تلاش می‌کند تا روند صلح افغانستان و گفت‌وگوهایی‌که میان امریکا و طالبان متوقف شده‌اند، از سر گرفته شوند.

روز چهارشنبه (۲۷سنبله) عمران خان، صدراعظم پاکستان در مراسم گشایش ۲۴ ساعتۀ گذرگاه مرزی تورخم میان افغانستان و پاکستان، از برهم خوردن مذاکرات امریکا و طالبان ابراز تاسف کرد و گفت: «به شما اطمینان می‌دهم که ما تمام قوت خودرا استفاده خواهیم کرد تا این روند به پیش برود. این مایۀ تأسف است که گفت‌وگوهای صلح متوقف شده‌اند. ما تلاش‌های جدی خودرا انجام می‌دهیم تا روند صلح افغانستان از سر گرفته شود.»

آقای خان گفت که در دیدار هفتۀ آینده‌اش با دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در نیویارک، روی این موضوع صحبت خواهد کرد.

همزمان با این، وزارت خارجه افغانستان نیز گفته است که احتمال از سر گیری مذاکرات طالبان و امریکا وجود دارد.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه در یک کنفرانس خبری گفت: “احتمال دوباره آغاز شدن مذاکرات (میان ایالات متحده و طالبان) زیاد است و البته جنگ برای همیشه نباید در این کشور باقی بماند.”

هفتۀ پیش، دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا به‌گونۀ ناگهانی گفت‌وگوهای صلح امریکا با طالبان را که در حدود ۹ ماه ادامه داشت را بدنبال حمله طالبان در کابل که در آن یک سرباز امریکایی کشته شد، متوقف کرد.

هرچند اکنون طالبان بر از سرگیری این گفت‌وگوها تأکید دارند، اما دونالد ترمپ هم‌واره بر فشار نظامی بر طالبان تأکید می‌کند.

این اظهارات عمران خان در حالی بیان میشود که پیش تر رییس جمهور ایالات متحده پاکستان را مقصر شکست مذاکرات صلح دانسته بود وهدایت داد که پاکستان تحت فشار قرار گیرد تا از حمایت گروه طالبان دست بردارد یا منتظر تدابیر جدید ایالات متحده امریکا باشد.

عمران خان نخست وزیر پاکستان در واکنشی با شبکه روسی ”راشا تودی” مقصر شناختن اسلام آباد برای شکست گفتگوهای صلح میان واشنگتن و طالبان را ناعادلانه خواند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com