افتتاح ترمینال۲۴ساعته گذرگاه مرزی تورخم

0

پنجشنبه ۲۸ سنبله ۱۳۹۸

مقام‌های افغان و پاکستانی روز چهارشنبه (۲۷ سنبله) گذرگاه مرزی تورخم را باحضور داشت یما یاری، وزیر ترانسپورت افغانستان و عمران خان، صدر اعظم پاکستان به گونه ۲۴ ساعته به مقصد بهبودی روابط تجاری دریک مراسم رسمی افتتاح کردند.

یاری وزیر ترانسپورت کشور گفت: “این دروازه در همکاری وزارت های مالیه و ترانسپورت به گونه ۲۴ ساعته باز خواهد بود.”

یاری همچنان در اشاره به مشکلات مردم گفت که مقام‌های پاکستانی تعهد کرده اند که در بخش ویزه صحی سهولت های فراهم آورند.

باز شدن ۲۴ ساعته دروازه تورخم می‌تواند در بخش انتقال کالای تجارتی میان دو کشور سهولت ایجاد کند.

آقای یاری اظهار امیدواری کرد که در آینده گذرگاه های مرزی مانند چمن و بندر غلام خان نیز میان دو کشور به گونه ۲۴ ساعته باز باشد.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که سطح تجارت میان دو کشور در این اواخر تقلیل یافته است.

به گفته مسوولان اتاق تجارت و صنایع، افغانستان، پاکستان هر چند مدت برای اغراض سیاسی و فشار بالای حکومت افغانستان راه ترانزیتی را مسدود میکند و از این جهت تا حال به اموال تجار افغان خسارات فراوانی وارده کرده که این موضوع باعث بحث های در میان مردم و حکومت برای صادرات و واردات از سایر بنادر و گمرکات کشور به عنوان بدیل بنادر پاکستان شده است.

محمدیحیی اخلاقی، رییس تسهیل ترانزیت وزارت تجارت و صنایع، در این باره میگوید که از جملۀ اولویت‌های حکومت وحدت ملی، ایجاد بدیل‌های مختلف ترانزیتی برای مسیر های تجارتی پاکستان است.از جملۀ بدیل‌های ترانزیتی که باعث انکشاف اقتصادی کشور می‌شود، باعث رشد صادرات افغانستان می‌شود، استفاده از بندر ترانزیتی چابهار است.

بربنیاد آمارها، حجم بازرگانی رسمی میان افغانستان و پاکستان اکنون به کمتر از یک ملیارد دالر می‌رسد، این آمار اما پیش از این به بیش از دوملیارد دالر می‌رسید.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com