واکنش مجلس سنا به اظهارات تازه حکمتیار

0

دوشنبه ۲۵سنبله۱۳۹۸

اظهارات اخیرگلبدین حکمتیار، یک تن از نامزدان ریاست جمهوری، درباره نظامیان کشور واکنش اعضای مجلس سنا را برانگیتخته است.

به تازه‌گی، آقای حکمتیار گفته است که نیروهای امنیتی با انگیزه مقدس به جنگ نمی‌روند بلکه بیکاری و فقر سبب شده است تا در صفوف نیروهای امنیتی بپیونند.

حکمتیار افزود که کشور در بدترین شرایط تاریخی قرار دارد و حکومت کنونی در جلوگیری از بحرانی شدن وضعیت، ناکام است.

اما شماری از اعضای این مجلس، می‌گویند که رهبران جهادی باید از اظهاراتی جلوگیری کنند که سبب خدشه‌دار شدن احساسات مردم می‌شود.

محمدعلم ایزدیار، معاون نخست این مجلس، میگوید: “با وجود آزادی بیان که حق همه است اما اظهاراتی که به ضرر خودش شود و احساسات مرد را بار آورد به مصلحت نیست.”

در همین حال، آقای حکمتیار، همچنان نیز گفته است که نزد وی «امان الله خان» و «احمد شاه مسعود» قهرمان نیستند.

ایزدیار گفت:مسعود قهرمان دل ها است ، قهرمان مردم ‌و تاریخ است ، شخصیت مسعود فراتر از مرزهای افغانستان است. به حرف هر کس و ناکس شخصیت و جایگاه دیروز، امروز و ‌فردای مسعود خدشه دار نمی‌شود بلکه با این گونه اظهارات ، خودرا در میان مردم کوچک میسازند.

از لحاظ حقوقی و قانونی لویه جرگه اضطراری سال ۱۳۸۲ لقب قهرمان ملی را به شهیداحمدشاه مسعود مورد تایید قرار داد و مجلسین شورای ملی با تایید فیصله لویه جرگه ، روز هژدهم سنبله یعنی سالروز شهادت قهرمان ملی کشور را رخصتی عمومی و آغاز هفته شهید تصویب و از طریق قانون کار درج تقویم ساخت.

این گفته‌های آقای حکمتیار حتا تنش‌های لفظی را نیز در مجلس به دنبال داشت.

رحمت الله اچکزی، یک عضو مجلس سنا، در این مورد اظهار میدارد: “هدف حکمتیار چه است هر چه می‌کند افغان‌ها می‌بینند و پسر ضیاالحق، به شانه‌های اش چپن انداخته و معلوم می‌شود که به آن سو وفادار است”.

این گفته‌ها در حالی از سوی آقای حکمتیار، بیان می‌شود که نیروهای امنیتی ظرف هجده سال پسین در کار مبارزه با هراس‌افگنی بپش از هزاران قربانی را متحمل شده اند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com