طالبان خواستار از سرگیری مذاکرات صلح

0

یکشنبه ۲۴سنبله۱۳۹۸

یک هیئت گروه طالبان روز جمعه ۲۲سنبله برای گفت‌وگو و مشوره با مقام‌های روسیه به مسکو رفته است.

خبرگزاری رویترز، می‌گوید که این هیئت دیدارهایی در چین، ایران و برخی کشورهای آسیای میانه نیز خواهند داشت و هدف این سفرها ازسرگیری مذاکرات طالبان با امریکا نه بل ارزیابی دیدگاه منطقه برای بیرون کردن نیروهای خارجی از افغانستان است.

شیرمحمد عباس ستانکزی، عضو هیئت مذاکره کننده طالبان در این سفر گفته است: ” ما هنوز خواهان صلح از راه مذاکرات هستیم. اما هربار به توافق نزدیک می شویم امریکایی ها پای خود را پس می کشند. این سومین بار بود، دوبار در دوران اوباما این کار را کردند. جنگ بالای ما تحمیل شده است اگر امریکایی صلح نمی خواهند ما مجبور به دفاع از خود هستیم حتی اگر ۱۰۰ سال جنگ ادامه پیدا کند.”

او گفته‌است: ترمپ رییس جمهور ایالات متحده اعتراف کرده که در یک هفته گذشته شمار زیادی از طالبان را کشته‌است اما از طرف دیگر او گفتگوهای صلح را پس از کشته‌شدن تنها یک سرباز امریکایی متوقف کرده‌است.

استانکزی افزود از این‌که امریکا شمار زیادی از طالبان را کشته‌ طالبان هم حق دارند یکی دو سرباز آنان را بکشند.

دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا روز یک‌شنبه (۱۷سنبله) به‌طور ناگهانی در تویترش نوشت که گفت‌وگوهای امریکا با طالبان را که در حدود یک سال ادامه داشتند، متوقف کرده‌است.

ترمپ پس از آن گفت‌وگوها با طالبان را متوقف کرد که در یک حملۀ انتحاری طالبان در کابل، یک سرباز امریکا و نیز یازده تن دیگر کشته شدند.

ترمپ همچنان بامداد سه‌شنبه (۱۹ سنبله) دربارۀ گفتگوهای صلح با طالبان به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: “آن‌ها (طالبان)مرده‌اند. آنها مرده‌اند. تا آن جا که من‌ می‌دانم، آن‌ها مردند.

از سویی این سفر های یران طالبان در حالی انجام میشود که کابل باورها بر این است که طالبان می‌خواهند با به‌دست آوردن هم‌سویی کشورهای منطقه، امریکا را دوباره به میز مذاکره بکشانند اما انتظار این است که مذاکرات پنهان از مردم افغانستان نباشد.

با این همه، شیر محمد عباس ستانکزی در راس هیئت طالبان در مسکو قرار دارد، شماری رسانه‌های روسی گفته اند که این هیئت با ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده اند و آقای کابلوف خواهان توافق میان امریکا و طالبان است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com