ثبت یک واقعه پولیو در ارزگان

0

پنجشنبه ۲۱سنبله۱۳۹۸

مقام‌های وزارت صحت عامۀ تایید کرده اند که یک واقعۀ مثبت دیگر پولیو در ترینکوت مرکز ولایت ارزگان ثبت شده است.

ریاست صحت ارزگان روز چهارشنبه ۲۰ سنبله در اعلامیه‌ای گفته است که کودک مبتلا به پولیو، ۱۴ ماهه است و هیچگاه واکسین ضد پولیو را نگرفته است. خانوادۀ این کودک در ساحۀ ناقل‌آباد شهر ترینکوت زندگی می‌کند؛ محلی که تحت کنترول مخالفان مسلح قرار دارد که با این حساب، آمار مثبت پولیو در ارزگان به هشت واقعه رسید.

عبدالشکور نصرت، رییس معافیت کتلوی حوزۀ جنوب میگوید که ارزگان دارای بیشترین آمار واقعات پولیو در افغانستان است.

او گفت: “اگر واکسین پولیو به گونۀ خانه به خانه بر کودکان تطبیق نشود ممکن این آمار افزایش یابد. در سطح ولایتی تلاش جریان دارد که اجازۀ تطبیق واکسین خانه به خانه را بگیریم و واکسین را به آن کودکانی برسانیم که با تهدید پولیو مواجه استند.”

مرجان راسخ، مسوول رسانه‌های مرکز هماهنگی پولیو در وزارت صحت عامۀ گفت که آنان نیز در این بخش شدیداً نگران استند.

راسخ افزود: تا اکنون نتوانسته ایم واکسین پولیو را در ساحات بیرون از کنترول دولت تطبیق کنیم و نگرانی ما در قبال آن کودکانی است که به صورت مسلسل از تطبیق واکسین باز مانده اند.

از مدت زیادی به این طرف، به دلیل مخالفت‌های مخالفین مسلح دولت در حوزۀ جنوب، بیش از یک میلیون کودک از گرفتن واکسین پولیو محروم مانده اند.

در این بخش مقام‌های صحی در محل به کمک بزرگان قومی تلاش می‌کنند مشکلات را حل کنند، اما این تلاش‌ها هنوز نتیجه زیادی نداشته است.

از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، آمار کودکان مبتلا به پولیو در افغانستان به ۱۶ نفر رسیده که هشت واقعه آن در ارزگان، پنج واقعه در هلمند، دو واقعه در کندهار و یک واقعه هم در کنر ثبت شده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com