تشدید حملات امریکا بر طالبان

0

پنجشنبه ۲۱سنبله۱۳۹۸
رییس‌جمهور امریکا، هشدار داد که اگر گروهی تلاش کند بار دیگر بر امریکا حمله کند، ایالات متحده بدنبال این گروه‌ها در هرکجایی که باشند خواهد رفت و پاسخ خواهد داد که تاکنون دیده نشده‌است.
دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه ۲۰سنبله که در مراسم یادبود از هژدهمین سالروز حملات یازدهم سپتامبر  که  در وزارت دفاع آن کشور صحبت می‌کرد گفت که ظرف چهار روز گذشته گروه طالبان شدیدتر از هرزمانی هدف حمله قرار گرفته اند.
ترمپ گفت: “طالبان تصور کردند که با انجام این حمله قوت شان را نشان میدهند، اما تمام آنچه را که نشاد دادند ضعف شان بود، اگر به هردلیلی، آن‌ها به کشور ما پس بیایند، به هرجایی که بروند تعقیب و از قدرت مان استفاده خواهیم کرد؛ به‌شیوه‌یی که ایالات متحده هرگز پیش از این استفاده نکرده‌است.”
این سخنان ترمپ در حالی مطرح می‌شود که او چند روز پیش، در پی جان باختن یک سرباز امریکا در حملۀ طالبان در کابل، گفت‌وگوها با طالبان را متوقف کرد.
درهمین حال،ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو می‌گوید که حضور نظامی این کشور درافغانستان و مبارزه در برابر گروه‌های هراس‌افگن ادامه خواهد داشت.
دبیر کل ناتو، می‌افزاید: “بعد از حملات یازده سپتامبر ما نیروهای خود را به افغانستان فرستادیم، ما در آنجا حضور داریم تا با هراس افگنان جهانی مبارزه کنیم.”
همزمان با این، رییس‌جمهور غنی نیز در هژدهمین سال‌روز حملۀ گروۀ القاعده بر برج‌های امریکا، می‌گوید این رویداد یک فاجعه بود که جان در حدود ۳۰۰۰ انسان بی‌گناه را گرفت و هزاران تن دیگر را زخمی ساخت. رییس‌جمهور غنی، در تویترش با مردم ایالات متحدۀ امریکا غم‌شریکی کرده‌است.
غنی افزوده‌است که افغانستان همراه با همکاران بین‌المللی‌اش در رأس ایالات متحدۀ امریکا در هژده سال گذشته با ترویزم جنگیده‌اند و قربانی‌های زیادی را نیز متقبل شده‌‎اند.
رییس‌جمهور غنی، تأکید کرده‌است که افغانستان و جامعۀ بین‌المللی هنوز هم با تهدید مشترک تروریزم روبه‌رو اند و گروه‌های تروریستی یک‌بار دیگر تلاش دارند تا افغانستان را لانۀ امن برای شان بسازند و از آن‌جا حمله‌هایی را راه‌اندازی کنند.
هژده سال پیش در یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی هنگامی که افغانستان در تصرف گروۀ طالبان بود، گروۀ القاعده چهار هواپیمای مسافربری -باربری را ربودند و به برج‌های تجارت جهانی در شهر نیویارک امریکا حمله کردند. در این رویداد، در حدود ۳۰۰۰ تن کشته شدند.
ایالات متحده، هم‌اکنون در حدود چهارده هزار سرباز در افغانستان دارد که سرگرم آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی افغان استند. امریکا، پس از حمله بر افغانستان در سال ۲۰۰۱ در حدود صدهزار نیرو به افغانستان فرستاده بود.
با گذشت هجده سال اما، نیروهای امریکایی هنوز در افغانستان درگیر جنگ اند؛ که برنده و بازنده مبارزه با تروریزم در افغانستان مشخص نیست و هر روز از مردم بى دفاع و بى گناه این کشور قربانى مى گیرد.
اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com