سازمان ملل: مذاکرات میان حکومت و گروه طالبان آغاز شود

0

نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید وقایع اخیر در افغانستان نشان داد که پیدا کردن یک راه حل سیاسی به بحران افغانستان تا چه حد مهم می‌باشد.

تدامیچی یاماموتو روز گذشته (سه‌شنبه) در اجلاس شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: تلاش‌های یک سال گذشته در افغانستان بسیار امیدواری‌ها را برای دورنمای صلح در افغانستان ایجاد کرده بود و هنوز هم یک نکته برای همه واضح است که حل بحران افغانستان بدون مذاکرات مستقیم، همه جانبه و فراگیر نا ممکن است.

او تأکید کرد که این بسیار مهم و لازمی است که بزودترین فرصت مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و گروه طالبان آغاز شود.

یاماموتو افزود:  کوشش‌های زیاد در این راستا انجام شده و این کوشش‌ها یک فرصتی دسترسی به مذاکرات مستقیم بین افغان‌ها را در آیندۀ نزدیک فراهم ساخت، اکنون این کوشش‌ها نباید متوقف شوند.

تدامیچی یاماموتو گفت به بسیاری افغانها از سرتاسر این کشور گوش داده و امید و ترس همزمان را در میان آن‌ها مشاهده می‌کند.

او افزود: تجربه‌ها از مذاکرات صلح گذشته در سرتاسر جهان نشان داده‌ وقتی که تصور یک مذاکرات موثر به حقیقت تبدیل می‌شود چالش‌ها و مشکلات هم بیشتر می‌شود. مرحله نهایی که راه را برای مذاکرات بین‌الافغانی باز می‌کند دشوارتر می‌شود و به معامله حساس نیاز دارد و در این مرحله به همکاری همه ما ضرورت است.

به گفته یاماموتو، مذاکرات غیر رسمی اخیر بین نماینده‌های جامعه افغانستان و طالبان در مسکو و دوحه فرصت را برای صحبت در مورد بسیاری از مسایل حساس فراهم نمود، مسایلی که برای صلح مهم می‌باشند.

او گفت امیدوار است که این تجربه دوام کند و مذاکرات عمیقتر شوند و یک نتیجه مثمر به بار آورند. یاماموتو گفت که می‌خواهد بر این نکته تاکید کند که مذاکرات صلح باید خشونت را کاهش دهد و در نهایت آتش‌بس حاصل شود.

او همچنان در مورد افزایش تلفات ملکی در افغانستان چه در حملات طالبان و چه هم در حملات هوایی اظهار نگرانی کرد.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در رابطه به تلاش‌های انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفت: در ۲۸ سپتمبر (ششم میزان) انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار می‌شود و کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی کارهای خود را انجام داده و آمادگی ‌های لازم گرفته اند.

به گفته او، مشاورین سازمان ملل یکجا با همکاران افغان خود کار می‌کنند تا این انتخابات شفاف، آزاد و عادلانه باشد. به گفته او، ۹.۶ میلیون افغان برای انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com