برکناری مشاور امنیت ملی ترمپ

0

چهارشنبه ۲۰سنبله۱۳۹۸

دونالد ترمپ رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا، جان بولتون مشاور امنیت ملی خود را برکنار کرد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده روز سه شنبه ۱۹ سنبله در صفحۀ تویتر خود نوشته است که از جان بولتن، مشاور امنیت ملی اش خواسته بود تا از سمت اش استعفا بدهد.

ترمپ گفته است اقای بولتون در شماری از مسایل با ما اختلاف نظر شدید داشته است و به همین دلیل به او گفت که دیگر به او در قصر سفید نیاز ندارد.

در این حال، جان بولتن، مشاور امنیت ملی قصر سفید، در صفحۀ تویتر اش نوشته است که دیشب به رییس جمهور ترمپ پیشنهاد استعفا داده بود اما آقای ترمپ در پاسخ به او گفته بود که “فردا صبح در این مورد صحبت می‌کنیم”.

جان بولتون از مخالفان سرسخت مصالحه با طالبان بود.

رسانه های امریکایی گزارش دادند که مایک پنس، معاون رییس جمهور و جان بولتن، مشاور امنیت ملی ایالات متحده با مذاکره با طالبان در کمپ دیود مخالفت کرده بودند.

اما ترمپ دیروز در صفحۀ تویتر اش این گزارش ها را “خبرهای جعلی” خواند.

او در تویتی نوشت: “خبرهای جعلی زیادی گزارش شده است که گویا من پیشنهادات معاون رییس جمهور و مشاورین ام را در مورد ملاقات ممکن با طالبان در کمپ دیود رد کرده ام. این گزارش نادرست است.”

آقای پمپیو، به روز یک شنبه به شبکه خبری فاکس گفت که ترمپ می‌خواست شخصاً با طالبان مقابل شود و حکومت تصمیم گرفت که ملاقات با آنان در کمپ دیود “قابل قبول” است.

زمزمه‌های تضعیف موقعیت بولتون در کاخ سفید و احتمال اخراج او از زمانی که ترمپ در برخی مسائل امنیتی در حال عبور از نقش وی به عنوان مشاور عالی امنیت ملی در ایالات متحده بود، شدت گرفت.

واشنگتن پست این هفته گزارش داد در حالیکه دستیاران ارشد رئیس جمهوری در اوایل ماه جاری خود را برای شرکت در یک نشست در مورد آینده افغانستان آماده می کردند، یک مقام ارشد در لیست اصلی دعوت ها نبود: جان بولتون، مشاور امنیت ملی.

همچنین، شبکه تلویزیونی ” سی ان ان” این هفته به نقل از شش منبع آگاه گزارش داد تنش‌هایی که از مدتها پیش میان مقام‌های ارشد تیم امنیت ملی ترمپ ایجاد شده بود، حالا به خصومتی تمام عیار تبدیل شده، به طوری که میان کارکنان شورای امنیت ملی به ریاست بولتون و بقیه ارکان دولت آمریکا گسست ایجاد شده است.

به گفته دیپلمات‌ها و مقام‌های دولت آمریکا، این شکاف داخلی نه تنها به سردرگمی درباره اولویت‌های رئیس جمهوری امریکا در سیاست خارجی دامن زده بلکه برخی متحدان و کارشناسان را در مورد اینکه چه کسی سیاست خارجی ترمپ را هدایت می‌کند، سردرگم کرده است.

«تام رایت» پژوهشگر ارشد موسسه بروکینگز گفت: تیم امنیت ملی ترمپ ضعیف‌ترین تیم دهه‌های اخیر و در آستانه فروپاشی کامل است. این در حالی است که رئیس جمهوری خیره‌سر شده و تصمیم‌های حیاتی را عجولانه اتخاذ می‌کند، بدون آنکه کوچک‌ترین فکری درباره آنها کرده باشد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده چارلی کوپرمن را به طور موقت بحیث مشاور امنیت ملی جدید اش معرفی کرده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com