هشدار طالبان به ادامۀ جنگ

0

سه شنبه۱۹سنبله۱۳۹۸

به دنبال فسخ مذاکرات صلح توسط رییس جمهور ایالات متحده، گروه طالبان گفته است که به جنگ علیه نیروهای امریکایی در افغانستان ادامه خواهند داد.

این درحالی است که مقام‌های امریکایی می‌گویند حملات نظامی بر طالبان را افزایش داده اند و به “تندروان اجازه نخواهند داد پیروز شوند.”

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به فرانس پرس گفت: “ما دو گزینه داشتیم، یکی جهاد و جنگ و دیگر مذاکرات و گفتگو.”

او گفت که اگر رییس جمهور امریکا می‌خواهد مذاکرات را توقف دهد، طالبان “جنگ و جهاد” را ادامه خواهند داد و امریکا به زودی از این اقدام خود پشیمان خواهد شد.

دانلد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا بامداد سه‌شنبه (۱۹ سنبله) گفت که گفتگوهای صلح با طالبان، “مرده‌اند.”

ترمپ دربارۀ گفتگوهای صلح با طالبان به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: “آن‌ها مرده‌اند. آنها مرده‌اند. تا آن جا که من‌ می‌دانم، آن‌ها مردند.”

او افزود که مساعی دراز مدت برای رسیدن به یک توافق با طالبان و خارج ساختن سربازان امریکایی از افغانستان پس از ۱۸ سال جنگ در آن کشور، منسوخ شده‌است.

مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده به روز یک شنبه گفت: “در جریان ده روز گذشته بیش از ۱۰۰۰ طالب را کشته ایم.”

ترمپ دربارۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت: “می‌‎خواهیم بیرون شویم، اما در زمان مناسب بیرون خواهیم شد.”

رییس جمهور ایالات متحده نگرانی‌ها در مورد احتمال به میان آمدن هرج و مرج در پی فسخ مذاکرات با طالبان را، بی اساس خوانده است.

این تنش ها در حالی است که روز یک‌شنبه۱۷سنبله ترمپ درصحفۀ تویترش اعلام کرد که گفتگوهای صلح و نشست‌ها با طالبان را پس از جان باختن یک سرباز این کشور در یک حملۀ انتحاری طالبان در شهر کابل، لغو کرده‌است.

درهمین حال سی‌ان‌ان گزارش می‌دهد که علت اصلی ملغا شدن دیدار مخفیانه ترمپ با طالبان در کمپ دیوید، مخالفت مایک پنس معاون او و نیز جان بولتن مشاور امنیت ملی با این دیدار در امریکا بوده‌است.

از سوی هم، یک جنرال ارشد امریکایی به خبرگزاری رویترز از احتمال افزایش عملیات نظامی در برابر طالبان هشدار می‎هد.

جنرال کنت مک کنزی، فرمانده مرکزی امریکا در جریان سفرش به افغانستان گفته‌است که طالبان با انجام حملات مرگ‌بار اخیر برای امتیاز گیری در مذاکرات صلح، از جمله حملۀ انتحاری هفته گذشته در کابل که در آن یک سرباز امریکایی کشته شد، به این گفتگوها صدمه رساندند.

او در پاسخ به سوالی که آیا درعملیات آینده علیه طالبان، حملات هوایی و حملات تهاجمی نیروهای کماندوی امریکا و افغانستان نیز شامل خواهد بود، گفت که از طیف وسیعی در برابر شورشیان استفاده خواهد شد و هرگونه افزایش اقدامات نظامی، با تسریع حملات طالبان مطابقت خواهد داشت.

امریکا هم‌اکنون حدود ۱۴ هزار نیرو در افغانستان دارد که بیشتر آنان مصروف مشوره‌دهی و آموزش نیروهای امنیتی افغان استند.

 

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com