فراخوانده شدن زلمی خلیلزاد به امریکا

0

وزیر خارجه امریکا می‌گوید زلمی خلیلزاد نماینده ویژه این کشور برای صلح افغانستان به واشنگتن فراخوانده شده است.

مایک پومپئو دیروز در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز گفت که این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا دیدار سری با نمایندگان طالبان در کمپ دیوید را لغو کرد.

پومپئو گفت که گروه طالبان با حمله در محله دیپلوماتیک در شهر کابل، از حد خود فراتر رفته‌اند. به گفته او، این حمله سبب شد که آقای ترمپ دیدار برنامه‌ریزی شده در بارۀ صلح افغانستان با طالبان در کمپ دیوید را لغو کند.

در پی حمله انتحاری با موتر بمبگذاری شده در روز پنجشنبه گذشته در منطقه شش درک شهر کابل، ۱۲ نفر، از جمله یک سرباز امریکایی، کشته شدند. مایک پومپئو گفت که اکنون به طالبان ارتباط دارد که رفتار خود را تغییر دهند.

اما او نگفت که آیا آنها مذاکره با طالبان را بار دیگر آغاز می‌‌کنند یا نه؟ اما گفت: ما سفیر خلیلزاد را به واشنگتن فرا خواندیم تا فکر کنیم که این راه را چگونه می‌توانیم پیش ببریم.

آقای پومپئو افزود که معضل افغانستان از راه مذاکره قابل حل است. وزیر خارجه امریکا اظهار امیدواری کرد که گروه طالبان با حکومت افغانستان دور میز مذاکره بنشیند. پیش از این افراد نزدیک به پومپئو گفته بودند که او حاضر نیست که سند توافق با طالبان را امضا کند.

وزیر خارجه امریکا گفت که امیدوار است گروه طالبان به تعهدات خود وفادار بمانند.

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا با پیام‌هایی در حساب توییترش صبح روز یکشنبه نوشت که می‌خواست دیدار محرمانه‌ای با رهبران مهم طالبان در کمپ دیوید داشته باشد. او در این پیامها افزود که این دیدار را پس از آن لغو کرد که طالبان مسئولیت حمله انتحاری روز پنجشنبه را برعهده گرفت.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com