آگاهان سیاسی: توقف مذاکرات صلح به دلیل مخالفت سیاست‌مداران آمریکا

0

 

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در یک نشست خبری در کابل می‌گوید، مانع اصلی در روند جاری گفت‌وگوهای صلح، ادامۀ خشونت‌ها و جنگ طالبان علیه شهروندان افغانستان است.

به گفتۀ او، صلح واقعی زمانی در کشور تأمین می‌شود که طالبان دست از کشتار شهروندان افغانستان برداشته، آتش‌بس را بپذیرند و به گفت‎وگوهای رودررو با حکومت افغانستان حاضر شوند.

سخنگوی ریاست جمهوری می‌افزاید، حکومت افغانستان متعهد است در آینده با آمریکا و دیگر کشورها برای تأمین صلح دایمی در کشور به‌گونۀ مشترک کار کند.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در صفحۀ توییترش از متوقف‌شدن گفت‌وگوهای صلح آمریکا با طالبان خبر داد.

اما شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند، دلیل اصلی توقف گفت‌وگوهای صلح از سوی دونالد ترامپ، مخالفت‌های شدید کابینه و سیاست‌مداران این کشور با امضای توافق‌نامۀ صلح آمریکا با طالبان است.

آصف آشنا، آگاه مسایل سیاسی می‌گوید، برنامۀ صلح از شروع یک برنامۀ انتخاباتی برای تیم انتخاباتی دونالد ترامپ بود، اما پس از تشدید انتقادها از این روند، مشخص شد که ادامۀ این بازی ممکن است به ضرر رئیس جمهور آمریکا تمام شود.

به گفتۀ آقای آشنا، دلیل اصلی توقف گفت‌وگوهای صلح از سوی رئیس جمهور آمریکا، مخالفت شدید کابینۀ آقای ترامپ و سیاست‌مداران آمریکا است و مرگ یک سرباز آمریکایی تنها یک بهانه برای متوقف کردن این روند است.

محمد حیدری، استاد دانشگاه و آگاه مسایل سیاسی می‌گوید، برآیند گفت‌وگوهای صلح شبیه یک معامله بود.

به گفتۀ او، آمریکا ۱۸ سال در افغانستان جنگید و قربانی‌های زیادی را متقبل شد، اما گفت‌وگوهای صلح به نحوی افغانستان را به ۱۸ سال گذشته می‌برد و در این صورت آمریکا ارزش‌هایی را که در ۱۸ سال گذشته بر آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده بود، از دست می‌داد.

به نظر می‌رسد که آقای ترامپ قصد داشته با توافق یا قرار گرفتن در عکسی در کمپ دیوید خود را در رده روسای جمهوری پیشین قرار دهد که از این اقامتگاه استفاده دیپلماتیک کرده بودند.

قصد دیگرش هم این بود که بالاخره به یکی از وعده‌های سیاست بین‌المللی خود عمل کند.

آقای ترامپ که وعده خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را داده بود و می‌گفت که چین را مجبور به تغییر سیاست‌های اقتصادی می‌کند و قول داده بود که به توافقی با کره شمالی دست پیدا کند و به قراردادی محکم‌تر با ایران برسد، نیاز دارد که تا پیش از انتخابات بالاخره یکی از اینها را در فهرست کارهای انجام شده‌اش قرار دهد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com