مخالفت وزیر خارجه امریکا با امضای موافقت نامه صلح

0

پنجشنبه ۱۴ سنبله ۱۳۹۸

مجله تایم در گزارشی اختصاصی و به نقل از منابع مطلع در آمریکا، اروپا و افغانستان از عدم تمایل مایک پومپئو، وزیر امورخارجه ایالات متحده به امضای توافق صلح با طالبان خبر داده است.او گفته است نمی خواهد پای توافقنامه با طالبان امضا کند.

به نوشته تایم، طالبان خواهان امضای توافق نامه صلح با عنوان امارت اسلامی افغانستان است که در زمان حکومت این گروه بر افغانستان، عنوان رسمی آن بود.

مجله تایم به نقل از یک مقام افغان نوشته است که توافق بین آمریکایی ها و طالبان در حالی صورت خواهد گرفت که ” پیشینۀ اعتماد وجود ندارد و نشانه ای از صداقت و حسن نیت در این گروه دیده نمی شود.”

در این گزارش از زبان مقام‎های بلند پایۀ امریکایی، افغان و اروپایی گزارش داده‌است که علت امتناع پومپئو ازامضای این توافق خطر بالای به هم خوردن این توافق نامه وعدم پایبندی طالبان به آن است.

یکی از این خطرها گفته شده‌است که این توافق ادامۀ نیروهای ضد هراس افگنی امریکا را برای پیکار با شبکۀ القاعده، بقای حکومت کنونی افغانستان وحتا پایان جنگ را در این کشور، تضمین نمی کند.

بر این اساس، طالبان موافقت کرده با القاعده همکاری نکند و با دولت افغانستان وارد گفت و گو شود.

بر این اساس، امضای این توافق نامه به وسیله وزیر خارجه آمریکا به معنی به رسمیت شناختن گروه طالبان است و برای همین آقای پومپئو تمایلی به این کار ندارد.

وزارت خارجه آمریکا به این گزارش واکنش نشان نداده است.

آمریکا و طالبان طی نه دور گفت و گو در دوه قطر که با هدف پایان دادن به خشونت ها در افغانستان صورت گرفت، بر سر مفاد یک توافق نامه به نتیجه رسیده اند.

بربنیاد این توافق در صورت موافقت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در حدود ۵۴۰۰ نظامی نیروی امریکایی از ۱۴ هزار نظامی آمریکایی در مرحلۀ نُخست از پنج پایگاه بیرون خواهند شد.

اما پومپئودر گفتگو با ویب سایت “دیلی سگنال” امریکایی گفته‌است:اوضاع امنیتی در حال حاضر در افغانستان شکننده است و روشن می‌سازد که خروج نیروهای امریکایی برابر با اعلام پیروزی نیست.

او تصریح کرد: “القاده نه تنها که در افغانستان، بل در کشورهای دیگر نیز حضور دارند. هیچ فردی در ادارۀ ترمپ به این باور نیست که القاده و دیگر گروها به گونۀ کامل، از بین رفته.”

به نوشته تایم، در نهایت ممکن است این توافق نامه به وسیله زلمی خلیلزاد امضا شود یا این که دو طرف صرفا به صدور یک بیانیه مشترک بسنده کنند.

رابطه میان دولت افغانستان با طالبان و برقراری صلح بین آنها از مهم ترین چالش هاست.

امریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی، مأموریت جنگی‌اش درافغانستان پایان دارد و مسؤولیت نبرد با طالبان را نیروهای امنیتی افغان به عهده گرفتند که در۱۸ سال جنگ که امریکا در افغانستان آغاز کرد، نزدیک به ۲۵۰۰ سرباز این کشور کشته شدند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com