اختلاف‌ غنی و خلیل‌زاد بر سر توافق‌نامۀ صلح

0

پنجشنبه ۱۴سنبله۱۳۹۸

حکومت افغانستان، خواهان وضاحت درباره پیش‌نویس صلح امریکا با طالبان شده است.

منابع می‌گویند که خلیل‌زادر چهار دیداراخیرش طی سه روز گذشته با رییس‌جمهورغنی، پذیرفته است که در توافق صلح امریکا با طالبان، مشکل پناهگاه‌های امن هراس‌افگنان در پاکستان حل نشده‌است.

این منابع، می‌گویند که زلمی خلیل‌زاد به رییس‌جمهورغنی گفته‌است که برای آغاز مذاکرات حکومت با طالبان، تا بیست وسوم ماه سپتمبر یک هیئت با صلاحیت مذاکره‌کننده را نهایی سازد – هیئتی که رییس‌جمهور غنی نتواند تصمیم‌هایش را رد کند.

اما رییس‌جمهورغنی تأکید دارد که رهبری هیئت مذاکره کننده باید در دست حکومت باشد.

در همین حال روز چهارشنبه ۱۳سنبله عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت و یک تن از نامزدان ریاست جمهوری به ادامه کارزارهای انتخباتی، در جمع از هواداران اش در ولسوالی سروبی ولایت کابل ‌گفت: “موضع ما در قبال صلح روشن است و مناسب نمی‌دانیم برای حفظ چوکی یک دقیقه هم خون بریزد و به صداقت می‌گویم و گپ تبلیغاتی و کمپاینی نیست.”

آقای عبدالله افزود: “رئیس جمهور می‌گوید که اگر سه ماه بعد از انتخاب شدن اش به حیث رئیس جمهور افغانستان موضوع صلح روشن شود بازهم می‌گوید که مردم تصمیم بگیرد و من رئیس جمهور منتخب استم.”

از سویی هم، انوارالحق احدی، رئیس اجرائیه دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» می‌گوید که چالش‌های زیادی در حکومت وجود دارد و رئیس جمهور غنی، تاحال نتوانسته به این چالش‌ها رسیده‌گی کند. آقای احدی، همچنان اظهار می‌دارد که حتی رئیس جمهور غنی، برای بقای قدرت تلاش می‌کند تا در آمدن صلح هم‌کار نباشد.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز می‌گوید که شماری از چهره‌های اثرگذار سیاسی روی تشکیل هیئت مذاکره کنندۀ صلح، با زلمی خلیل‌زاد توافق کرده‌‎اند.

آقای محقق، می‌افزاید که اگر توافق‌نامۀ صلح امریکا- طالبان امضا شود، این هیئت مذاکرات صلح را با طالبان آغاز خواهد کرد.

این گفته‌ها در حالی از سوی اعضای ارشد دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی اظهار می‌شود که از این پیش رئیس جمهور کشور، چندین بار تأکید کرده است که انتخابات ریاست جمهوری در کشور برگزار می‌شود و هیچ مانعی در برابر این روند قرار گرفته نمی‌تواند.

منابع می‌گویند که خلیل‌زادر دیدارهایش با رییس‌جمهورغنی، پذیرفته است که در توافق صلح امریکا با طالبان، مشکل پناهگاه‌های امن هراس‌افگنان در پاکستان حل نشده‌است و نیز رابطۀ اسلام‌آباد با طالبان در آن تعریف نشده‌است، اما قراراست برای جلب پشتیبانی بیشتر پاکستان به روند صلح افغانستان، جنرال قمرجاوید باجوه رییس ارتش آن کشور به کابل بیاید.

این منابع، می‌افزایند که خلیل‌زاد به رییس‌جمهورغنی اطمینان داده‌است که تا رسیدن به یک توافق نهایی صلح در افغانستان، امریکا پشتیبانی‌اش را از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com