وزیر دفاع اسبق: ترمپ در حال چند پاره کردن امریکا است

0

وزیر دفاع اسبق دولت ترامپ در اظهاراتی، رئیس جمهور امریکا را یک رییس جمهور غیر عادی خواند.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع اسبق دولت ترامپ این اظهارنظر را در اولین مصاحبه تلویزیونی خود از زمان ترک وزارت دفاع امریکا مطرح کرد.

ماتیس در این مصاحبه که قرار است شرح کامل آن پخش شود به سی بی اس نیوز تاکید کرد: این رویه او نیست که از رئیس جمهوری که در امریکا هنوز روی کار است بخواهد بد بگوید.

ماتیس در این مصاحبه که از سوی برنامه سی بی اس سادی مورنینگ پخش خواهد شد گفت: من چنین کاری انجام نخواهم داد.

او تاکید کرد: رئیس جمهور کشور ما یک رئیس جمهور غیر عادی است و من فکر می‌کنم به ویژه با توجه به ماهیت زمخت سیاست امروز، ما باید احتیاط به خرج دهیم  و ممکن است در این کشور چند پارگی به وجود بیاوریم.

وزیر دفاع سابق دولت امریکا در عین حال در اظهارات مهم دیگری اذعان کرد از زمانی که در ماه دسمبر گذشته از سمتش استعفا داده تاکنون با ترامپ صحبتی نداشته است.

ماتیس قرار است تا چندی دیگر کتاب جدیدش را با عنوان اسم رمز آشوب: یاد گرفتن رهبری منتشر کند.

این کتاب قرار است روز سه شنبه منتشر شود اما انتظار نمی‌رود تمامی وقایع دوره حضور وی در دولت امریکا را افشا سازد. با این حال بخشی از این کتاب روز چهارشنبه در روزنامه وال استریت ژورنال انتشار یافت که شامل انتقادهای تلویحی از ترامپ بود.

براساس این گزارش ماتیس در این کتاب نوشته است کشورهایی که با همپیمانان بمانند، موفق می‌شوند و آنها که بدون همپیمانان باشند از موفقیت بازمی‌ایستند.

امریکا به تنهایی نمی‌توانند از مردم و اقتصاد محافظت کند. ما در مقطع فعلی می‌توانیم جمع شدن ابرهای پیش از یک طوفان را ببینیم. این که یک رهبر صرفا نقش مجادله‌گر را داشته باشد کافی نیست یک رهبر باید نشان دهد که از شم راهبردی برخوردار است؛ شمی که در بردارنده‌ احترام برای کشورهایی است که به هنگام مواجهه با دردسرها در کنار ما ایستاده‌اند.

با این حال جیمز ماتیس در این بخش از متن کتابش مستقیما نام ترامپ را ذکر نکرده است. اما هنگامی که ماتیس در ماه دسامبر گذشته از سمت وزیر دفاع امریکا استعفا کرد در نامه استعفای خود به دونالد ترامپ بر اختلافاتش با رئیس جمهور درباره موضوع اهمیت همپیمانان امریکا تاکید کرد.

ماتیس بعد از آن استعفا کرد که ترامپ از یک طرح بعدا ملغی شده برای خارج ساختن همه نظامیان امریکایی از سوریه رونمایی کرد. طرحی که ماتیس و مقامات دیگر نگران بودند باعث آسیب پذیری شرکای امریکا نظیر کردها شود.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com