خروج قوای امریکایی به منظور تقویت داعش در افغانستان

0

یکشنبه ۳سنبله۱۳۹۸

در آستانه توافق احتمالی صلح با طالبان، اکنون نگرانی‌ها از افزایش فعالیت گروه داعش در بخش‌های از کشور بیشتر شده است.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان و نظامیان پیشین، هشدار می‌دهند که گروه داعش با پشتیبانی بیرونی در حال سربازگیری در بخش‌های از افغانستان است و در صورتی‌که تدابیر جدی در برابر این موضوع گرفته نشود؛ اوضاع در کشور بدتر خواهد شد.

نعمت‌الله کریاب، یک عضو مجلس نماینده‌گان، می‌گوید: “داعش در یک نقطه افغانستان نیست و تمرکز اصلی شان در ولایت‌های مشرقی کنر، و ننگرهار است و گاه گاهی بین خود با طالبان درگیری می‌شود و این نگران کننده است.”

داعش پس از توافق صلح میان امریکا و طالبان، تهدید جدی برای افغانستان خواهد بود.

عتیق‌الله امرخیل، یک تن آگاه نظامی در این مورد بیان میدارد: “از امروز تا زمانی که معاهده صلح می‌شود؛ داعش را از افغانستان پاک کند؛ در غیر از او جنگ دوام می‌کند؛ خطراش زیادتر است و کشتار بیشتر می‌شود.”

این اظهارات در حالی بیان میشود که دور نهم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا و طالبان پس از چاشت روز(پنجشنبه، ۳۱ اسد) در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد.

شبکه خبری الجزیره روز شنبه( ۲سنبله) گزارش کرده است که در این دور مذاکرات درباره یک دوره ۱۴ ماهه دولت موقت در کابل در زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان میان دو طرف توافق شده است.

هرچند خلیلزاد و طالبان توافق بر سر حکومت موقت را رد کردند.

زلمی‌ خلیلزاد نماینده وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان میگوید درباره دولت موقت در این دور مذاکرات هیج صحبتی نشده و این موضوع مربوط به گفتگوهای بین الافغانی است.

همچنان سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، نیز موضوع ایجاد حکومت موقت در کشور را شایعه خواند و رد کرده است.

با این همه، جک کین، یک نظامی پیشین امریکا میگوید:بربنیاد متن توافق‌نامه ای که میان دوطرف امضاء خواهد شد، آمریکا بی‌درنگ حدود ۸۶۰۰ سرباز از ۱۴۰۰۰ سرباز اش را از افغانستان بیرون می‌کند و قرار است تا ماه اکتوبر سال ۲۰۲۰ میلادی، شمار سربازان آمریکایی در افغانستان به صفر برسد.

جان بس سفیر امریکا در کابل نیز روز گذشته (۲سنبله)در سفری به ولایت بلخ به منظور بررسی چالش‌ها فرا راه انتخابات ریاست جمهوری و تهدیدهای امنیتی گفت بیرون کردن نیروهای ما وابسته‌گی به این دارد تا طالبان درعمل ثابت بسازند که دیگر از خاک افغانستان تهدیدی متوجه آمریکا نیست. اما ما به هم‌کاری‌های خود با نیروهای امنیتی افغان برای از بین بردن گروه داعش ادامه خواهیم داد.

هرچند شورای امنیت ملی چند روز پیش داعش را تهدید جدی در کشور دانست؛ اما نظامیان پیشین پیامد تهدید داعش پس از توافق صلح با طالبان را خطرناک می‌دانند.

در این میان نماینده گان ولایت مشرقی نگرانی دارند که پاکستان با حمله بر ولایت‌های مرزی در تلاش جاسازی گروه داعش اند؛ اما ارتش این ادعا را رد می کند. وزارت دفاع ملی می‌گوید، ارتش برای جلوگیری از حمله‌های احتمالی گروه داعش تدابیر جدی دارد.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که بربنیاد یک گزارش پسین سازمان ملل متحد در حدود ۴۰۰۰ جنگجوی خارجی در تلاش فعالیت زیر پرچم داعش در افغانستان اند.

 

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com