صلح آمدنیست!

0

جمعه ۱سنبله۱۳۹۸

با آغاز دور نهم مذاکرات صلح میان واشنگتن و نمایندگان گروۀ طالبان نگرانی ها از به تعویق افتیدن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیشتر شده است.

برای آغاز دور نهم مذاکرات صلح در قطر، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان، عازم قطر شده است.

خلیلزاد میگوید که آماده است موضوعات باقی مانده با طالبان را نهایی سازد.

براساس اعلامیه‌ای وزارت خارجۀ امریکا زلمی خلیلزاد پس از دیدار با نمایندگان گروه طالبان در دوحه، رهسپار کابل شده و قرار است با رهبری حکومت افغانستان “در مورد روند صلح مشورت کرده و آمادگی کامل مذاکرات بین الافغانی را ترغیب خواهد کرد.”

این درحالیست که طالبان تا حال برای مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان، تمایل نشان نداده اند؛ اما حکومت افغانستان می‌گوید که آمادۀ مذاکرات مستقیم با طالبان است.

حکومت افغانستان پیشتر از تعین یک هیات ۱۵ نفری برای مذاکرات مستقیم با طالبان نیز خبر داده است اما طالبان می‌گوید که به دلیل اختلاف‌های داخلی تا اکنون نام‌های هیات ۱۵ عضوی مذاکره کننده حکومت واضح نشده است.

اما یک منبع دولتی که نخواست از وی نامی برده شود گفت که حکومت به خاطر “بعضی ملحوظات” تصمیم ندارد تا زمان برگزاری مذاکرات، هویت این هیات ۱۵ نفری را اعلام کند و مسایلی را که طالبان مطرح کرده اند، رد کرد.

ریاست جمهوری افغانستان روز پنجشنبه (۳۱اسد) در گفتگویی با طلوع نیوز بر اهداف مشخص حکومت افغانستان برای صلح و برگزاری انتخابات تاکید کرد.

در این مصاحبه محمد اشرف غنی، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت که مردم افغانستان از نظام جمهوری نخواهند گذشت وتأکید کرد که این انتخابات به هر قیمتی برگزار خواهد شد.

با این حال شماری از آگاهان سیاسی هشدار میدهند که بنا بر دلایل امنیتی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، ممکن با خشونت ها همراه باشد و شمار اندکی قادر خواهند بود در رای دهی سهم بگیرند اما به این معنی نیست که انتخابات برگزار نمیشود و نتایجی را در پی نخواهد داشت.

پیش از این نیز طالبان برگزاری انتخابات را به معنی اعلان جنگ حکومت در برابر خود دانسته اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که هر حکومتی که در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری احتمالی به‌میان آید، به معنا ادامه جنگ در افغانستان است.

قرار بود که تفاهمنامه صلح میان امریکا و طالبان همزمان با صدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان (۲۸ اسد) میان مقام‌هایی امریکایی و نمایندگان گروه طالبان به امضا برسد.

اما دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا روز یکشنبه در ایالت نیوجرسی گفت که حضور و یا کاهش سربازان امریکایی به حکومت افغانستان و طالبان وابستگی دارد. اگر نیروهای نظامی این کشور از افغانستان بیرون شوند، واشنگتن به حضور استخباراتی خود ادامه خواهد داد.

این اظهارات رییس جمهور ایالات متحده با واکنش شدید طالبان روبرو شده است.

دفتر سیاسی تحریک طالبان در قطر، هشدار می‌دهد که اگر امریکا تمامی نیروهای نظامی به‌شمول نیروهای استخباراتی‌اش را از افغانستان بیرون نکند، گفت‌وگوهای صلح به حالت اول برخواهد گشت.

منبع نزدیک به گروه طالبان می‌گوید که زمان امضای تفاهمنامه صلح میان امریکا و طالبان به دلیل مداخله حکومت افغانستان به تعویق افتاده است.

نهمین دور مذاکرات با گروه طالبان پس از آن صورت می‌گیرد که زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان روز جمعه ۲۵اسد۱۳۹۸ روی خروج نیروه‌های امریکایی از افغانستان و احتمال باالقوۀ حل و فصل مسایل میان طرف‌های درگیر جنگ به دونالدترمپ، رییس جمهور امریکا گزارش داد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com