ادامه حضور شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

0

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید، نقش اردوی امریکا در افغانستان به یک نیروی پولیس مضحک مبدل شده و او خواهان خروج نیروهایش پس از ۱۸ سال از آن کشور است.

اما ترمپ که دیروز سه شنبه ۲۰ اگست با شماری از خبرنگاران صحبت می‌کرد تأکید ورزید که کشورش باید حضور شماری از نیرو‌هایش را در افغانستان حفظ کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهور ترمپ افغانستان را یک جای خطرناک خوانده و گفته است که باید همیشه وقایع آن کشور را زیر نظر داشته باشند.

به گفته رئیس جمهور امریکا، طالبان خواهان خاتمه جنگ با امریکایی‌ها اند اما او افزود هنوز روشن نیست که آیا می‌شود بالای طالبان اعتماد کرد.

آقای ترمپ اضافه کرد که مذاکرات ادامه داشته و هیئت امریکایی این مذاکرات را به پیش خواهد برد و آن‌ها منتظر نتایج باقی خواهند ماند.

او یکبار دیگر گفته است که اگر بخواهد می‌تواند جنگ ۱۸ ساله در افغانستان را بزودی خاتمه بخشد اما او افزوده که نمی‌خواهد ده میلیون افغان در آن کشته شوند.

تأکید رئیس جمهور ایالات متحده بر حضور حتمی بخشی از نیرو‌های امریکایی در افغانستان در حالی بیان می‌شود که پس از هشت دور مذاکرات هیئت امریکایی با گروه طالبان، آن گروه همواره تاکنون بر خروج کامل نیرو‌های امریکایی از افغانستان تأکید کرده‌است.

دفتر سیاسی تحریک طالبان در قطر، هشدار می‌دهد که اگر امریکا تمامی نیروهای نظامی به‌شمول نیروهای استخباراتی‌اش را از افغانستان بیرون نکند، گفت‌وگوهای صلح به حالت اول برخواهد گشت.

عمر صمد، دیپلومات پیشین افغان در کانادا و فرانسه گفت امکان دارد امریکا در مذاکرات صلح در فکر فریب طالبان باشد و پایگاه های نظامی خود را به بهانه های مختلف در افغانستان باقی بگذارد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com