غنی: طالبان بدون حمایت پاکستان دوام نمی آورند

0

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور، ناوقت روز یک‌شنبه ۱۸ اگست (۲۷ اسد) در دیدار با نمایندۀ ویژه چین برای افغانستان و پاکستان گفته است که پاکستان تا اکنون اقدامی برای کاهش خشونت‌ها و همکاری در روند صلح در افغانستان نکرده و هنوز هم به “پشتیبانی خود از طالبان” ادامه می‌دهد.

آقای غنی گفته است: “این گروه (طالبان) بدون پناه‌گاه و حمایت پاکستان، دوام نمی آورد. ما با رهبری پاکستان مذاکرات خود را آغاز کرده‌ایم و به این باور هستیم که پاکستان و هیچ کشور دیگری، افغانستان طالبانی نمی‌خواهند و طالبان آئینه عقب گرایی و بدبختی اند.”

غنی افزوده است که آنان خواستار بهبود روابط با پاکستان اند و اسلام‌آباد نباید موضوع کشمیر را به صلح این کشور ربط دهد.

دینگ شیجون، نمایندۀ ویژه چین برای افغانستان و پاکستان می‌گوید که کشورش امیدوار است تا طالبان، خواست مردم افغانستان برای آغاز گفتگوهای مستقیم با حکومت افغانستان را بپذیرند.

آقای شیجون افزوده است: “چین آرزو دارد که بحیث همسایه نیک افغانستان در تحقق پروسه صلح نقش فعال خود را ایفا کند و خواهان تامین روابط نزدیک افغانستان و پاکستان بوده و حاضر است در بهبود روابط این دو کشور کمک نماید”.

به تازگی تنش‌ها میان هند و پاکستان پس از آن، اوج گرفته است که هند در یک اقدام بی پیشینه، اختیارات ویژه کشمیر را فسخ کرد و این اقدام بار دیگر سبب تیره‌گی روابط اسلام‌آباد و دهلی‌نو شد.

اما زاهد نصرالله خان، سفیر پاکستان در کابل حدود دو هفته قبل گفته بود که معضل کشمیر با جنگ افغانستان هیچ پیوندی ندارد و اسلام‌آباد به تلاش‌هایش برای تامین صلح در افغانستان ادامه خواهد داد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com