تجلیل ازیکصدمین سالروز استقلال کشور

0

۲۸اسد۱۳۹۸

امروز دوشنبه ۲۸ اسد از صدمین سالروز استقلال افغانستان به گونه مختصر در کابل و برخی از ولایت‌های دیگر تجلیل شد.

شهر کابل نیز هرچند شاهد این مراسم است؛ اما تأثیرات عمیق رویدادهای اخیر انتحاری، بر چهره‌های مردم مشهود است و نیروهای امنیتی افغان در احضارات درجه یک به سر می‌برند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور، صبح امروز دوشنبه ۲۸ اسد با حضور داشت عبدالله عبدالله، رییس اجراییه، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و شماری از مقام‌های ارشد حکومت برای گرامی داشت از این روز، پای منار استقلال در محوطه وزارت دفاع افغانستان اکلیل گل گذاشت.

همزمان با گشایش قصر دارالامان توسط آقای غنی، قرار بود از صدمین سالروز استقلال افغانستان به گونۀ ویژه در محوطه این قصر برگزار شود؛ اما به دلیل حملۀ مرگبار بر محفل عروسی در شهر کابل و احترام به قربانیان این رویداد، رییس جمهور افغانستان روز گذشته دستور داد که این مراسم به تاخیر بیفتد.

آقای غنی همچنان به قصر دارالامان رفت و در نشستی گفت که انتقام قطره – قطره خون شهروندان افغانستان را که در حملات اخیر کشته شده اند، می‌گیرد و نیز حامیان آنان را از بین خواهد برد.

آقای غنی افزود: “دشمن با ریختاندن خون افراد بی‌گناه، برگزاری مراسم شاندار ما را به تعویق انداخت.”

 

یکی از مراسم باشکوه گرامی‌داشت از صدمین سالروز استقلال در مقبرۀ امان‌الله در ننگرهار بود؛ اما همزمان با این مراسم، شهر جلال‌آباد گواه انفجار ماین جاسازی‌شده بود.

مبارز اتل سخنگوی فرماندهی پولیس این ولایت میگوید از ساعت هفت صبح امروز تا اکنون بیشتر از پنج انفجار در نقاط مختلف شهرجلال آباد و ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار به وقوع پیوسته است که در نتیجه این رویداد دست کم ۱۶ تن زخم برداشته اند.

همچنان شکور،رییس بیمارستان حوزوی ننگرهار میگوید که تا هنوز ۳۴ مجروح به بیمارستان ها انتقال یافته اند.

در همین حال دو انفجار دیگر نیز در ساحه چمتلی ولسوالی خوگیانی این ولایت به وقوع پیوسته است.

مسوولان محلی میگوید که تا هنوز شش زخمی به بیمارستان ها انتقال داده شده اند.

تا هنوز شخص و یا گروهی مسوولیت این حملات را به عهده نگرفته است.

این در حالی است که امروز مصادف با صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور است که به همین مناسبت تدابیر شدید امنیتی در نقاط مختلف کشور روی دست گرفته شده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com