ابهام در مورد خروج نیروهای امریکایی پس توافق با طالبان

0

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا روز یکشنبه در ایالت نیوجرسی گفت که حضور نظامی این کشور در افغانستان به ۱۳ هزار نفر کاهش یافته است. پیش از این حدود ۱۴ هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور داشتند.

به‌گفته ترمپ، امریکا در باره حضور نظامیانش در افغانستان بعداً تصمیم خواهد گرفت. او اما گفت که حضور و یا کاهش سربازان امریکایی به حکومت افغانستان و طالبان وابستگی دارد.

رئیس جمهور امریکا همچنان گفته است که اگر نیروهای نظامی این کشور از افغانستان بیرون شوند، واشنگتن به حضور استخباراتی خود ادامه خواهد داد.

آقای ترمپ گفت: من فکر می‌کنم برای ما بسیار مهم است که در هر وضعیتی به حضور استخباراتی خود در افغانستان ادامه دهیم. این اظهارات ترمپ در حالی مطرح می‌شود که امریکا به دنبال توافق صلح با طالبان در افغانستان است.

تا حال هشت دور مذاکرات میان زلمی خلیل‌زاد نماینده وزارت خارجه امریکا و طالبان در شهر دوحه قطر صورت گرفته است.

هرچند تا حال این مذاکرات منجر به توافق صلح در افغانستان نشده، اما مقام‌های افغان گفته‌اند که برای به دست آمدن توافق نیاز است که طالبان با حکومت افغانستان نیز به مذاکره حاضر شود.

در آستانه امضای احتمالی توافق نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان، سناتور برجسته امریکایی لیندسی گراهام به دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا هشدار می دهد که این توافق بد تروریسم را در تمام جهان گسترش خواهد داد.

این سناتور امریکایی، در توییرش نگاشته است که ترامپ باید از اشتباهات باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین این کشور درس بگیرد.

و افزوده‌است: اعتماد بالای طالبان که القاعده، داعش ودیگر گروه‌های رادیکال اسلامی را در افغانستان را کنترل کند و جایگزینی باشد برای نیروهای مبارزه با تروریسم امریکا، اشتباهی بزرگتر از امضای توافق‌نامۀ هسته‌یی با ایران از سوی اوباما است

گراهام نوشته است؛ طالبان هر خواستِ که داشته باشند، اما برای مصونیت امریکا و مبارزه علیه تروریزم و سهولت‌های استخباراتی در افغانستان قوای خاص امریکا باید در افغانستان حضور داشته باشند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com