تیم اشرف غنی با استفاده از امکانات دولتی پیشتاز تبلیغات انتخاباتی

0

۲۲ روز از زمان آغاز مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری می‌گذرد. با گذشت این مدت، بیش‌تر از همه تصاویر تیم دولت‌ساز به رهبری محمداشرف غنی در ولایت‌های گوناگون به چشم می‌خورد.

هرات، قندهار، بغلان، فاریاب، تخار، بدخشان، ننگرهار، لوگر، غزنی، فراه و بادغیس از جملۀ ولایت‌هایی اند که به گفتۀ شهروندان، بیش‌تر از همه تصاویر تیم دولت‌ساز به رهبری آقای غنی به در و دیوارها نصب شده است.

در ولایت هرات که از آن به عنوان بانک رأی افغانستان یاد می‌شود، از میان ۱۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری، اکنون چهار تیم انتخاباتی، تیم اشرف غنی، تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله و تیم‌های انتخاباتی فرامرز تمنا و رحمت‌الله نبیل فعال اند.

شهروندان و فعالان مدنی هرات به این باور اند که تیم دولت‌ساز با استفاده از امکانات دولتی توانسته است از دیگر تیم‌های انتخاباتی پیشی بگیرد.

به گفتۀ آنان، در گوشه‌وکنار شهر هرات بیش‌تر از هر نامزد دیگر دفاتر کارزارهای انتخاباتی تیم دولت‌ساز به چشم می‌خورد. کندهار نیز یکی از ولایت‌هایی‌ست که به جز از تصاویر تیم دولت‌ساز به رهبری اشرف غنی تصویری از دیگر نامزدان به چشم نمی‌خورد.

شماری از باشنده‌گان کندهار با انتقاد از این روند می‌گویند، مردم با نامزدان دیگر هیچ آشنایی ندارند و نیاز است تا تمام نامزدان تصاویر تبلیغاتی خود را در این ولایت نصب کنند.

ولایت‌های بغلان، فاریاب، تخار، بدخشان، ننگرهار، لوگر، فراه و بادغیس نیز وضعیت مشابه با ولایت‌های هرات و کندهار دارند.

باشنده‌گان این ولایت‌ها می‌گویند، کارزارهای انتخاباتی این دوره در مقایسه با دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری کم‌رنگ است و تصاویر اشرف غنی و عبدالله عبدالله بیش‌تر از نامزدان دیگر به چشم می‌خورد. آنان علت پیشتازبودن تیم دولت‌ساز را استفاده از امکانات دولتی می‌دانند.

تلاش کردیم تا دیدگاه تیم دولت‌ساز را در پیوند به اتهام استفاده از امکانات دولتی در مبارزات انتخاباتی داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی هم موفق نشدیم.

حمت‌الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت که رییس‌جمهور غنی با اعمال فشار به سارنوالی در بدل انتقال آقای فروزی رییس کابل بانک از زندان به خانه‌اش ۳۰ میلیون دالر برای کمپاین انتخاباتی‌اش پرداخته است.

پیش از این شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از احتمال تحریم انتخابات ۲۸ سپتامبر هشدار داده بود.

این شورا اعلام کرده بود که از میان یازده عضو شورای تشریک مساعی نامزدان، دست‌کم هشت عضو آن روی تحریم انتخابات توافق کرده‌اند. این شورا نام‌های دسته‌های انتخاباتی را که روی تحریم انتخابات توافق کرده‌اند، رسانه‌ای نکرده است.

این شورا محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله را که در انتخابات نامزد هستند، متهم کرده بود که از امکانات دولتی به صورت گسترده برای کمپین استفاده می‌‎کنند. اما حکومت افغانستان این اتهام را رد کرده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com