رهایی رییس پیشین کابل بانک در بدل پرداخت پول به کمپین انتخاباتی غنی

0

ریاست اجراییه، از انتقال خلیل‌الله فروزی از زندان به خانه‌اش، ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که در این باره با این نهاد مشوره نشده‌است.

مجیب رحیمی، سخن‌گوی ریاست اجراییه، می‌گوید که نگرانی نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری و مردم دربارۀ نحوۀ آزادی او از زندان، موجه استند.

آقای رحیمی در این باره گفت: «در مورد رهایی آقای خلیل فروزی با ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان هیچ نوع مشوره صورت نگرفت. نگرانی‌های نامزدان محترم ریاست جمهوری و مردم افغانستان در این باره موجه است.»

این در حالی است که پیش از این، سفیر امریکا در کابل نیز گفته بود که رهایی فروزی تعهد حکومت افغانستان در مبارزه با فساد را زیر پرسش می‌برد.

خلیل‌الله فروزی یکی از عاملان اصلی بحران کابل‌بانک است و هفتۀ پیش بدستور رییس‌جمهور از زندان به خانه‌اش منتقل شد.

فروزی، رییس پیشین هیئت عامل کابل بانک بود و در ماه جوزای سال ۱۳۹۷به جرم پول‌شویی و اختلاس به ده سال زندان محکوم شد. او باید ۱۳۷میلیون دالر پول اختلاس شده و مبلغ ۵۹ میلیون دالر بهرۀ آن را که در مجموع ۱۹۶میلیون دالر می‌شود، پرداخت می‌کرد.

پس از انتقال آقای فروزی به خانه‌اش، بسیاری‌ها از این کار انتقاد کردند. از این میان، رحمت‌الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت که رییس‌جمهور غنی – رقیب آقای نبیل در انتخابات ششم میزان – در بدل انتقال آقای فروزی به خانه‌اش ۳۰ میلیون دالر برای کمپاین انتخاباتی‌اش پرداخته است. این ادعا را سخن‌گوی رییس‌جمهور غنی رد کرد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com