متهم به دهشت افگنی و مشاور ریاست سنا: زندانی شدنم دسیسه بود

0

نجیب‌الله دلاور، مشاور پیشین مجلس سنا که به اتهام همدستی با هراس‌افگنان بازداشت شده بود، بازداشت و زندانی شدنش را دسیسه‌یی برخاسته از رقابت‌های ناسالم بازرگانی می‌داند.

دلاور که پس از هفتاد و چهار روز در بند بود، هفته پیش با فشار و ضمانت ریاست مشرانوجرگه رها شد. (شنبه، ۲۶ اسد) در نشستی در کابل، بر پی‌گیری این ماجرا و شناسایی کسانی تأکید کرد که به گفتۀ خودش، بر او چنین اتهاماتی بسته‌اند.

در حدود دو و نیم ماه پیش، وزارت امور داخله اعلام کرد که نیروهای امنیتی، نجیب‌الله دلاور را همراه با چند تن دیگر که شهروندان پاکستان نیز در میان شان بودند، به اتهام جعل و تذویر اسناد وسایط، انتقال جنگ افزارهای غیرقانونی، داشتن رابطه با گروه‌های هراس‌‌افگن و نیز نگهداری هراس‌‌افگنان بازداشت کردند. رویدادی که بسیار واکنش برانگیز شد.

پس از بازداشت دلاور، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور غنی در گفت‌وگو با رسانه ها چنین گفت: معلومات استخباراتی ما نشان می دهد که بعد از همان گرفتاری، آن روز رمضان بود، سراج الدین حقانی حتا روزه خود را نشکستانده بود. این قدر زیر فشار آمده بود، این قدر این آدم مهم بود.

لوی سارنوالی، گفته است که بربنیاد بررسی‌‌های ریاست عمومی امنیت ملی که به این نهاد فرستاده شده اند، نجیب‌الله دلاور پیوندی با گروهای هراس ‌افگن نداشته است. ارگان امنیت ملی از جانب متنفذین سیاسی به جانبداری و داعش سازی متهم است

در همین حال، نهادهای پشتیبان بازرگانان که رابطه نزدکی با پاکستان دارند  با پشتیبانی از نجیب الله دلاور، از عمل کرد نهادهای امنیتی در چگونگی بازداشت دلاور و پرداختن به این پرونده انتقاد می‌کنند.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع گفت: «ما از مقام محترم ریاست جمهوری و خصوصاً  از ستره محکمه و سارنوالی، تقاضای ما این است که به موضوع دلاور، جدی توجه کنند. اگر توجه نشود، سکتور خصوصی این طور نمی نشیند.»

در همین حال وزارت امور داخله می گوید که پولیس، نجیب الله دلاور را، با اسناد و شواهد کافی به نهادهای عدلی و قضایی سپرده بود.

شماری از آگاهان امور، می‌گویند که حکومت با چنین پرونده‌های برخورد سیاسی می‌کند زیرا فضل هادی مسلمیار از نزدیکان سیاسی رییس جمهوری غنی می باشد  .

رحمت الله بیژن پور، آگاه امور سیاسی گفت: اشرف غنی به سارنوالی گفته که رهایش کنید! در زد و بندهای درونی گفته شده که رها سازید اگر [او] طالب و یا غیر طالب، هرچیزی که است؛ مسله بر سر یک توافق است که آن را انجام می‌دهیم.

با این هم، شماری از حقوق‌دانان می‌گویند که باید نهادهای کشفی و عدلی و قضایی در برابر کارکرد شان به‌گونۀ شفاف به مردم روشنی دهند.

در حالیکه مشاور مجلس سنا با اسلحه و ابزار های تروریستی دستگیر شد، گزارش های سابق در مورد همکاری فضل هادی مسلمیار با تروریستها دوباره سر زبانها افتاده است.

ظاهر قدیر، نماینده‌ی پیشین ننگرهار در مجلس نمایندگان، سال قبل با ارایه‌ی سَنَد نوار شنیداری در جلسه‌ی عمومی مجلس، عبدالهادی مسلمیار، رییس مجلس سنا و حنیف اتمر را متهم به همکاری با داعش کرده بود. او گفته بود که اگر این سند را همگانی کند، حکومت سقوط خواهد کرد.

همچنان رحمت الله نبیل ریاست پیشین امنیت ملی نیز در این مورد میگوید که  سال پار چندین سند دست داشته خود را به حکومت وحدت ملی پیش نمودم که آشکارا آقای مسلمیار در بخش استخباراتی داعش فعالیت میکرد اما شخص رئیس جمهوری به بهانه سکوت اختیار کرد و بالاخره ستون پنجم آفتابی شد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com