ارزیابی خوب ترمپ از روند صلح افغانستان

0

۲۶اسد۱۳۹۸

روز جمعه ۲۵اسد رئیس‌جمهور ترمپ با تیم امنیت ملی خود به شمول معاون رئیس‌جمهور آقای پنس، وزیر امور خارجه آقای پومپئو، وزیر دفاع آقای اسپر، مشاور امنیت ملی آقای بولتن، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان آقای خلیلزاد، رئیس ستاد مشترک قوای مسلح جنرال دانفورد و رئیس عمومی سازمان سی‌ای ای خانم هاسپل برای گفتگو در مورد وضعیت مذاکرات برای صلح و آشتی در افغانستان تشکیل جلسه داد.

قصر سفید در خبرنامه‌یی می‌گوید که این گفتگوها بر مذاکرات جاری با طالبان و توافقنامه نهایی صلح و مصالحه با طالبان و حکومت افغانستان متمرکز بودند و هدف اصلی برگزاری این جلسه تلاش در مسیر پیشرفت مذاکرات صلح در افغانستان با همکاری نزدیک با دولت جمهوری اسلامی افغانستان بود.

قصر سفید با تاکید بر پیشرفت در آماده گی ها برای امضای توافقنامه صلح با طالبان می گوید که نشست روز جمعه دانلد ترمپ رئیس جمهور امریکا و مشاورانش در باره این توافقنامه بسیار خوب بوده است.

به اساس خبر نامه در این جلسه فیصله شده است که برای رسیدن به یک توافق جامع صلح به موارد آتی باید پرداخته شود:

– کاهش خشونت و آتش‌بس.

– اطمینان حاصل گردد که خاک افغانستان هرگز برای تهدید ایالات‌متحده یا متحدانش استفاده نمی‌شود.

– روند مذاکرات افغان‌ها را برای رسیدن به صلح گرد هم جمع کند.

پس از این دیدار دانلد ترمپ در تویترش نوشته که اگر ممکن باشد دو طرف مخالف جنگ ۱۹ ساله به دنبال یک توافق هستند.

نظر به فیصله نشست روز گذشته لزوم یک دور دیگر مذاکرات میان طالبان و ایالات‌متحده آمریکا دیده می‌شود.

قابل‌ذکر است که این نخستین بار است که آقای خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در مورد پیشرفت مذاکرات صلح با آقای ترمپ و تیم امین ملی آمریکا ملاقات می‌کند و امکان دارد که جزیات مذاکرات و مسوده توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان را آقای خلیلزاد با رییس جمهورغنی نیز شریک کند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com