رهای ۳۵ زندانی طالبان از قید امنیت ملی

0

۲۲اسد۱۳۹۸

ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده است که بر بنیاد حکم رییس جمهور محمد اشرف غنی به مناسبت عید سعید اضحی، ۳۵ تن از زندانیان طالبان را رها کرده است.

ریاست امنیت ملی، روز دوشنبه ۲۱اسد گفت که این اقدام به دلیل “حسن نیت در برابر مخالفین و اقدام مبنی بر پیشرفت گفتگوهای صلح با گروه طالبان” انجام شده است.

در بخشی از اعلامیه آمده است: “اقدام رهایی این محبوسین هم نمونه آشکار از اراده محکم حکومت در قبال مذاکرات صلح و ختم جنگ می‌باشد”.

ریاست امنیت ملی گفته که آنان از تمام رها شدگان خواسته اند که با “دشمنان صلح و ثبات کشور” همکاری نکنند.

البته این زندانیان طالب، تنها از زندان‌های ریاست عمومی امنیت ملی آزاد شده و این اداره، ویدیویی از طالبان آزاد شده را نیز نشر کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز دو روز قبل اعلام کرد که به مناسبت عید سعید اضحی، ۷۶ زندانی از زندان‌های طالبان آزاد شده اند.

در اعلامیه گروه طالبان آمده است: “اسیران رها شده از ولایت ارزگان ۱۸ تن، از ولایت کندز ۳۵ تن، از ولایت خوست ۱۵ تن و از ولایت سرپل هشت تن” اند.

این در حالی است که وزارت داخله این اقدام طالبان را تکذیب کرده است.

وزارت داخلۀ می‌گوید: “بعد از تحقیقات و بر اساس معلوماتی که از ولایات مختلف کشور جمع‌آوری گردیده است…تا اکنون هیچ زندانی نیروهای امنیتی و دفاعی طی چند روز گذشته از بند طالبان آزاد نگردیده است”.

این وزارت در اعلامیه‌ای تاکید می‌کند که اگر طالبان “واقعاً” به رهایی نیروهای امنیتی افغان تصمیم گرفته اند، باید رهایی آنها را با نشر فهرست آزادشدگان به مردم افغانستان نشان دهند.

پیش از این رییس جمهور غنی، به مناسبت عید سعید فطر نیز ۸۸۷ زندانی را از بند آزاد کرد که اکثریت آنان، اعضای گروه طالبان بودند و این فرمان آقای غنی، با انتقادهای زیادی مواجه شده بود.

رییس جمهور از رویکرد حکومت‌اش در قبال رهایی زندانیان طالب از بند، دفاع کرده آن را برای ایجاد فضای اعتماد در راستای گفتگوهای صلح مهم خواند.

اما او احتمال برگشت این جنگجویان را به میدان نبرد رد نکرد و گفت: شاید یک اندازه خطر باشد؛ اما من یقین دارم که اکثریت آنها سفیران صلح شوند، نه دوام جنگ و این ضرور است که ما فضای اعتماد را ایجاد کنیم.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com