محمد محقق از اتمر تا عبدالله

0

به دنبال اعلان توقف مبارزات انتخاباتی از سوی تیم انتخاباتی محمد حنیف اتمر، شب گذشته محمد محقق معاون دوم این دسته‌ی انتخاباتی با عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری و کریم خلیلی از متحدان کلیدی آقای عبدالله، دیدار کرده است.

یک منبع آگاه از این دیدار که خواست هویتش محرم باقی بماند گفت، محقق برای پیوستن با دستۀ انتخاباتی عبدالله عبدالله چراغ سبز نشان داده‌است.

محمد محقق هر چند در باره احتمال پیوستنش با عبدالله عبدالله چیزی نمی‌گوید اما با ارسال یک پیام کوتاه می‌گوید: تیم صلح و اعتدال به تعلیق رفته، تا هنوز هم احتمال فعالیت مجدد آن است، اگر شرایط انتخابات شفاف فراهم شود.

او اما پیش از این در صفحه فیسبوکش نوشته است: نگران نباشید، حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان یک طرف معامله سیاسی کشور می‌باشد.

در همین حال فریدون خوزون سخنگوی دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله در اشاره به دیدار او با محمد محقق گفت: روی موارد صلح و انتخابات بحث و تبادل نظر نمودند و امیدواری ما این است که برای یک انتخابات سراسری و شفاف اقدامات همآهنگ و یکجا داشته باشیم، نه تنها با استاد محقق بلکه با سایر جریان‌های مختلف در مذاکره هستیم، امیدواری ما این است که این تیم مورد پسند آنان است و انتظار داریم که به یک نتیجه برسیم.

منبع هم‌چنان می‌گوید، صلاح الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی و از متحدان تیم ثبات و همگرایی اخیراً با محمد یونس قانونی و عطا محمد نور دیدار کرده تا حمایت آن‌ها را از این تیم به دست بیاورد. یک دستیار آقای قانونی این دیدار را تأیید کرد اما در باره جزئیات آن چیزی نگفت.

تا حال عطا محمد نور در این باره چیزی نگفته است. دسته انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر روز پنج‌شنبه اعلان کرد که بنا بر دلایلی مربوط به پروسه صلح و مداخله حکومت در امور انتخابات، مبارزات انتخاباتی خود را در این انتخابات توقف داده‌اند.

اما برخی متحدان این تیم به رادیو آزادی گفته اند که تیم اتمر به دلیل اختلاف میان اعضایش از هم پاشیده‌است. احمد سعیدی تحلیلگر مسایل سیاسی در افغانستان می‌گوید، این دستۀ انتخاباتی با این کارش، انتحار سیاسی کرده‌است.

وی گفت: از هم پاشی تیم صلح و اعتدال را تصمیم عاقلانه نمی‌دانم بلکه یک انتحار سیاسی می‌دانم، انتحار سیاسی که هم برای اتمر، هم برای یونس قانونی، محمد محقق و عطا محمد نور خیلی قیمت تمام خواهد شد، اگر با کسی بپیوندند یا نبپیوندند، حالا انتحار سیاسی صورت گرفته و دیگر نمی‌توان آنرا جبران کرد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com