بسته شدن بندر واگه پاکستان بروی تاجران افغان

0

اتجارت و صنایع افغانستان، بسته شدن بندر واگه بروی تاجران افغان را به ضرر کابل و اسلام آباد می‌داند. خان جان الکوزی معاون این اتاق روز شنبه ۱۹ اسد گفت که با این اقدام پاکستان، صادرات میوه تازه و خشک با مشکل جدی روبرو خواهد شد.

وی افزود: برای ما بسیار خطرناک است، ما از طریق بندر واگه هزاران تُن میوه خشک و تازه به هندوستان صادر می‌کردیم، برای ما حالا مشکل بزرگ خلق شده و تأثیر منفی بالای اقتصاد، تاجران و صادرات ما خواهد گذاشت. به گفته وی، از طریق بندر واگه اموال افغانی در وقت کم و به قیمت ارزان به بازار‌های خارجی انتقال می‌یابد.

بر اساس معلومات اتاق تجارت و صنایع، افغانستان سال گذشته از طریق بندر واگه ۴۸۰۰۰ تُن میوه خشک، تازه و سبزیجات به هند صادر کرده‌است.

آقای الکوزی می‌گوید، روزانه از همین بندر سه تا پنج کانتینر محصولات افغانی به هند انتقال می‌شود. پس از کشکمش‌ها میان هند و پاکستان بر سر کشمیر، پاکستان گفته است که پس از این افغانستان نمی‌تواند از طریق بندر واگه به هندوستان تجارت کند.

دارو خان رئیس اتاق مرکزی تجارت و صنایع پاکستان با ابراز این مطلب به رسانه‌ها گفته است که این موضوع را برایش رزاق داوود مشاور صدراعظم پاکستان مطرح کرده‌است.

به گفته وی، تنها لاری‌های تجارتی افغانستان که اکنون در پاکستان اند می‌توانند اموال شانرا به هند انتقال بدهند اما پس از این بندر واگه بروی تاجران افغانستان مسدود خواهد بود.

این در حالیست که افغانستان و پاکستان در سال ۲۰۱۰ قرارداد ترانزیتی اپتا را امضا کردند که بر اساس آن موتر‌های ترانزیتی افغان از طریق بنادر پاکستان و موتر‌های پاکستان از طریق سرحدات افغانستان به آسیای میانه عبور کند.

اما تاجران افغان همواره شکایت کرده‌اند که پاکستان متعهد به قرارداد اپتا نیست.

صمیم صاریم کارشناسان مسایل اقتصادی می‌گوید: مشکل اینست که پاکستان همیشه اقتصاد را شامل سیاست می‌کند، زمانی‌که تحت فشار قرار می‌گیرد متأسفانه که بنادر‌ش را بروی افغانستان مسدود می‌کند و موضوعات سیاسی را جنبه اقتصادی می‌دهد که این بار اول و آخرش هم نیست.

ازسوی‌هم، مسؤولان وزارت صنعت و بازرگانی می‌گویند که با جست‌وجوی بدیل ترانزیتی پاکستان در منطقه، اکنون روند صادرات و واردات کالاها با کشورهای گونه‌گون به‌ویژه هند بهبود یافته‌است.

محمدیحیی اخلاقی، رییس تسهیل ترانزیت وزارت تجارت و صنایع، در این باره گفت  از جملۀ اولویت‌های حکومت وحدت ملی، ایجاد بدیل‌های مختلف ترانزیتی برای مسیر های تجارتی پاکستان است  . از جملۀ بدیل‌های ترانزیتی که باعث انکشاف اقتصادی کشور می‌شود، باعث رشد صادرات افغانستان می‌شود، استفاده از بندر ترانزیتی چابهار است.

پاکستان هر چند مدت برای اغراض سیاسی و فشار بالای حکومت افغانستان راه ترانزیتی را مسدود میکند و از این جهت تا حال به اموال تجار افغان خسارات فراوانی وارده کرده که این موضوع باعث بحث های در میان مردم و حکومت برای صادرات و واردات از سایر بنادر و گمرکات کشور به عنوان بدیل بنادر پاکستان شده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com