تلاش امریکا برای فریب طالبان در مذاکرات صلح

0

قبل از آغاز مذاکرات دوحه، خوشبینی های روی دسترسی به یک توافق میان امریکا و طالبان وجود داشت، اما اظهارات اخیر جوانب مذاکره کننده، نشان دهندۀ ادامۀ اختلافات میان دو طرف است.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان یکبار دیگر تاکید کرده است که آنان به دنبال توافق صلحی اند که به خروج نظامیان امریکایی منجر شود و هر گونه خروج از افغانستان براساس شرایط و وضعیت موجود در منطقه خواهد بود.

اما، سهیل شاهین، سخنگوی هیات مذاکره کنندۀ طالبان در قطر در صفحۀ تویتر خود نگاشته است اگر توافقنامه نهایی شود، تمام نظامیان خارجی از افغانستان خارج شده و راه برای آغاز مذاکرات با جناح های افغان باز خواهد شد.

بااینحال، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح در پیام تویتر خود نگاشته است که گروه طالبان نشانه های از تمایل برای توافق نشان داده اند و جانب امریکا برای دسترسی به یک توافق به گفتۀ زلمی خلیلزاد خوب آماده است.

مذاکرات روز شنبۀ امریکا و طالبان پشت در های بسته صورت گرفت و تا هنوز مشخص نیست که میان دو طرف تا چه حد روی مسالۀ خروج نظامیان امریکایی از افغانستان و دستیابی به صلح و یا برعکس، توافق نظر وجود دارد.

ادریس رحمانی، تحلیلگر مسایل سیاسی مستقر در واشنگتن به این باور است که با در نظر داشت اظهارات دو طرف مذاکره کننده، آنان تلاش می کنند با توجه به عجلۀ طرف مقابل برای رسیدن به یک توافق، از موقف اولی خود کوتاه نیایند.

اما، عمر صمد، دیپلومات پیشین افغان در کانادا و فرانسه گفت امکان دارد امریکا در مذاکرات صلح در فکر فریب طالبان باشد و پایگاه های نظامی خود را به بهانه های مختلف در افغانستان باقی بگذارد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com