دبیرکل ناتو: توافق صلح در افغانستان نزدیک شده ایم

0

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید، ناتو و متحدانش بیش‌‌تر از هر زمان دیگر به توافق صلح نزدیک شده‌اند، اما به گفتۀ او، در مرحلۀ نیستند که توافق صلح را اعلام کنند.

به گفتۀ او، ناتو و آمریکا یک‌جا به افغانستان آمده‌اند و در بارۀ بیرون شدن از این کشور یک‌جا تصمیم خواهند گرفت. دبیرکال ناتو می‌افزاید، ناتو و  متحدانش برای حفظ دست‌آوردهای‌شان در افغانستان تلاش خواهند کرد.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان در برگۀ توییترش نوشته است که حضور و بیرون‌شدن آمریکا از افغانستان مبنی به شرایط این کشور خواهد بود.

آقای خلیل‌زاد تأکید کرده است که آمریکا به دنبال توافق صلح است، نه توافق خروج نیروهایش از افغانستان تا این توافق بتواند زمینۀ خروج نیروهای خارجی را فراهم کند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که بر بنیاد توافقات دور هفتم گفت‌وگوهای صلح آمریکا و طالبان در قطر، هر دو طرف بر سر موردهای مشخصی از جمله جدول زمانی خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و موضوع مورد تهدید قرار نگرفتن آمریکا و متحدانش از خاک افغانستان به تفاهم رسیدند.

گفته می‌شود که در دور هشتم گفت‌وگوهای صلح آمریکا و طالبان، این توافقات نهایی و به امضا می‌رسند و پس از آن گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی آغاز می‌شود.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com