تهدید مجدد مردم افغانستان توسط ترمپ

0

۱۳اسد۱۳۹۸

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ بار دیگر گفته است که به خاطر برنده شدن در جنگ افغانستان، نمی‌خواهد ذه میلیون نفر در این کشور کشته شود.

آقای ترمپ روز جمعه ۱۱ اسد در قصر سفید به خبرنگاران گفته است که که اگر می‌خواست، در سه و یا چهار روز، در جنگ افغانستان، پیروز می‌شد و به جنگ ۱۸ ساله این کشور پایان دهد؛ اما وی نمی‌خواهد که ۱۰ میلیون نفر بیگناه در این کشور کشته شوند.

او افزود: “در نزده سال گذشته درافغانستان بودیم. ما در واقع وظیفه پولیس را در آن‌جا انجام می‌دهیم. ما می‌توانیم در افغانستان در دو روز، سه روز و یا چهار روز برنده شویم، اگر ما بخواهیم؛ اما من نمی‌خواهیم ده میلیون نفر کشته شود.ما در افغانستان پیشرفت‌های زیاد داشتیم. ما مذاکره می‌کنیم؛ اما پیشرفت‌های زیاد داریم. ما در حال کاهش حضور خود نیز استیم.”

او روز دوشنبه ۳۱ سرطان در دیدار با عمران خان، صدر اعظم پاکستان در قصر سفید گفته بود که معضل افغانستان راه حل نظامی ندارد و امریکا قادر است از نظر نظامی در مدت یک هفته در جنگ افغانستان پیروز شود که با این کار نمی‌خواهد ده میلیون نفر کشته شود.

در جریان دو هفته گذشته، این دومین بار است که رئیس جمهور امریکا، گفته‌های مشابهی در مورد جنگ افغانستان داشته است.

حکومت افغانستان در واکنش به این گفته‌های رییس جمهور ایالات متحده واکنش تند نشاد داد و گفته بود که “ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خود را” نداده است و خواستار وضاحت رییس جمهور ایالات متحده از مجرای دیپلوماتیک شده بود که تا اکنون هیچ پاسخی در این زمینه دریافت نکرده است.

با این حال، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان از پی‌آمد خروج شتاب‌زده نیروهای خارجی از افغانستان، هشدار می‌دهند.

اما، مسئولان در وزارت دفاع ملی می‌گویند، نیروهای امنیتی کشور اکنون مستقلانه در میدان‌های نبرد مبارزه می‌کنند و توانمندی تأمین امنیت را به‌گونه مستقلانه پس از خروج نظامیان خارجی از کشور دارند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com