خونین ترین ماه حملات طالبان به مردم

0

در یک هفتۀ گذشته ولایت‌های فاریاب، هلمند، کندهار، کندز، فراه، هرات، سرپل، جوزجان، پلخمری، زابل، غور، بغلان، سمنگان، بلخ، ارزگان و تخار گواه نبردها میان نیروهای امنیتی و طالبان بوده است.

در میان این ولایت‌ها، فراه،  فاریاب، کندهار و کندز بیش‌تر تلفات غیرنظامیان را داشته‌است.

مسئولان محلی می‌گویند، در یک هفتۀ گذشته در این ولایت‌ها ۱۴۲ نیروی امنیتی و دفاعی، ۱۵۵ طالب،  ۷۷ غیرنظامی و ۷ نیروی خیزش مردمی کشته و ۹۷ نیروی امنیتی و دفاعی، ۶۳ طالب، ۴۲ غیرنظامی و ۱۱ نیروی خیزش مردمی زخمی شده‌اند.

به گفتۀ مسئولان محلی فراه، فاریاب، کندز و کندهار، این شمارافراد در نتیجۀ حملات‌ تهاجمی طالبان، عملیات‌های نیروهای امنیتی، انفجارماین‌های کنارجاده‌یی و حملات تروریستی کشته ‌و زخمی شده‌اند.

شاه‌محمود نعیمی، معاون شورای ولایتی فراه می‌گوید، در هفتۀ گذشته در این ولایت ۳۴  غیرنظامی و ۶ سرباز ارتش در اثر انفجار ماین کنار جاده‌یی در منطقۀ آب خرمای ولایت فراه کشته و ۲ کارمند امنیت‌ملی و یک افسر پولیس در شهر فراه ترور شدند.

محب‌الله محب، سخنگوی پولیس فراه نیز این شمار تلفات در این ولایت را تأیید می‌کند.

پس از فراه، غزنی و فاریاب بیش‌ترین تلفات نیروهای امنیتی را داشته‌است. بر اساس گفته‌های مسئولان محلی غزنی، در هفتۀ گذشته در نتیجۀ عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی دراین ولایت، ۸۳ طالب مسلح، ۹ نیروی امنیتی و ۴ غیرنظامی کشته شده‌اند .

آنان می‌گویند، در این عملیات‌ها هم‌چنان ۳۱ طالب، ۲۷ نیروی امنیتی و ۵ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

فضل‌الحق محمدی، عضو شورای ولایتی فاریاب می‌گوید، در نتیجۀ درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان در ولسوالی بل‌چراغ فاریاب ۸ سرباز ارتش محلی و ۱۲ نیروی کماندوها کشته شدند.

الوزی‌احمدی، فرمانده مرکز هماهنگی ولایت پروان، در یک هفتۀ گذشته در نتیجۀ در گیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان در پروان  ۱۰ غیرنظامی، ۳ پولیس و ۱۱ طالب مسلح کشته شده‌اند.

به گفتۀ او، در این حملات هم‌چنان ۱۵ نیروی امنیتی به شمول یک غیرنظامی و ۹ طالب زخمی شده‌اند.

در هفتۀ گذشته ولسوالی‌های کشک‌کهنه و شیندند هرات نیز گواه حملات سنگین طالبان بود.

وکیل‌احمد کرخی، مسئول کمیتۀ امنیتی شورای ولایتی  هرات می‌گوید، هفتۀ پیش طالبان بر پاسگاه اردوی محلی و پولیس در بازار کهنۀ ولسوالی کشک‌کهنه هرات حمله کردند که در نتیجه ۱۱ تن از سربازان اردوی محلی کشته و ۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

فرزاد فروتن، سرپرست آمریت مطبوعات پولیس هرات حملات طالبان بالای پاسگاه پولیس و اردوی منطقوی در ولسوالی کشک‌کهنه را تأیید می‌کند، اما می‌گوید که در این حملات ۴ سرباز پولیس کشته شدند. آقای فروتن اما در بارۀ تلفات اردوی محلی چیزی نمی‌گوید.

بر اساس گزارش‌ها، هفته پیش درنتیجۀ درگیری میان گروهی طالبان در ولسوالی شیندند هرات، ۵ غیرنظامی کشته و ۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گفتۀ مسئولان محلی هرات، در این نبردها هم‌چنان ۱۰ طالب مسلح از دو طرف کشته و ۱۰ تن دیگرشان زخمی شدند.

بربنیاد گزارش‌های منابع دولتی، درهفته‌یی که گذشت در نتیجۀ نبردها میان نیروهای امنیتی و طالبان، ۱۰ فرد ملکی و ۱۰ نیروی امنیتی در کندهار، ۱۰ نظامی در هلمند، ۱۰ پولیس در کندز، ۷ نیروی امنیتی درارزگان، ۸ نیروی دولتی و ۵ غیرنظامی در زابل، ۳ پولیس و ۷ نیروی ارتش در غور، ۶ نیروی امنیتی در جوزجان، ۵ نیروی امنیتی در تخار، ۴ پولیس در سرپل، ۵ نیروی دولتی در پلخمری،  و ۷ نیروی خیزش مردمی در سمنگان کشته شده‌اند.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا (یوناما) امروز با نشر گزارش تازه در بارۀ تلفات غیرنظامیان می‌گوید، تلفات غیرنظامیان در جریان ماه گذشته میلادی در افغانستان به بلندترین سطح آن رسیده است.

در گزارش تازه یوناما آمده است که در جریان این ماه بیش از یک هزار و ۵۰۰ غیرنظامی در نتیجه خشونت‌ها در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

در این گزارش یوناما عناصر ضد دولت عامل اصلی افزایش تلفات به غیرنظامیان در جریان ماه گذشته میلادی عنوان شده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com