تهدید مخالفین مسلح در افغانستان از سوی ترامپ

0

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا روز دوشنبه ۳۱سرطان در دیدار با عمران خان، صدر اعظم پاکستان گفت که همکاری ایالات متحده با پاکستان برای حل صلح آمیز قضیۀ افغانستان کارآ واقع شده است.

ترمپ می‌گوید پایان صلح آمیز جنگ افغانستان می‌تواند از کشته شدن میلیون‌ها نفر جلوگیری کند.

ترمپ پس از ملاقات با عمران خان صدراعظم پاکستان در قصر سفید در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در باره عواقب پیروزی جنگ از راه جنگ گفت:اگر ما بخواهیم در افغانستان چنین بجنگیم که برنده شویم گفته می‌توانم که در یک هفته موفق می‌شویم اما من نمی‌خواهم که ده‌ها میلیون نفر کشته شوند و اگر بخواهم این جنگ را برنده شوم افغانستان از نقشه جهان پاک خواهد شد و محو می‌گردد.

رییس جمهور ترمپ سیاست‌ حکومت‌های پیشین امریکا را در قبال افغانستان نقد کرد و با ترجیح رویکرد خود گفت که به زودی خبرهای خوبی در مورد افغانستان خواهد داشت.

دونالد ترمپ در مورد برنامه خود در باره افغانستان کدام جزئیات بیشتر ارائه نکرد اما گفته مناسب می‌داند که با کشور های منطقه به شمول پاکستان مشترکاًکار کند.

به گفته وی پاکستان با ایجاد تفاهم با طالبان می‌تواند کمک کند جنگ جاری طولانی امریکا در افغانستان را پایان دهد و عساکر امریکایی را از این جنگ بکشد.

رییس جمهور ترمپ گفت که امریکا شمار نظامیان خود را در افغانستان کاهش داده است و به گفتۀ وی کاهش حضور قوای امریکایی در افغانستان هنوز هم ادامه خواهد یافت.

آقای ترمپ افزود که حکومت‌های پیشین پاکستان نه به خاطر کمک‌های میلیارد دالری امریکا به این کشور احترام قایل شدند و نه هم در قبال حل معضل افغانستان کاری کردند. او با ابراز خوشبینی گفت که حکومت عمران خان از آغاز کار خود کار بسیار چشمگیر و خوبی در زمینۀ تامین صلح در افغانستان انجام داده است.

عمران خان صدر اعظم پاکستان نیز گفت که افغانستان بیش از هر وقت دیگر به دست یافتن به صلح نزدیک شده است. او گفت که در روزهای آینده طالبان را ترغیب خواهد کرد تا به پای مذاکرات صلح با حکومت افغانستان رفته و راه حل سیاسی را دریابند.

صدر اعظم پاکستان تاکید کرد که خواستار روابط خوب و محکم دوجانبه با امریکا است. او گفت: “آنچه را حکومت (کنونی) پاکستان می‌گوید به آن پابند است و هیچ جای شک در آن وجود نخواهد داشت.”

رییس جمهور ایالات متحده گفت که با صدر اعظم پاکستان صحبت‌های مفصل در مورد تجارت و دیگر روابط دوجانبه و نیز روند صلح افغانستان خواهد داشت.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com