خودکفایی افغانستان در تولید گندم

0

مسئولان در وزارت زراعت با بیان این مطلب می‌‎گویند که در سال روان ۵.۱ میلیون متریک تن گندم در کشور تولید شده است و تلاش‌ها جریان دارد تا در سال آینده با توزیع تخم‌های اصلاح شده حاصلات کشاورزان از این ناحیه افزایش یابد.

بر اساس معلومات وزارت زراعت محصولات گندم نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد افزایش یافته است.

مسئولان این وزارت می‌گویند که افغانستان سالانه به ۶ میلیون متریک تن گندم نیاز دارد که به ۹صد هزار متریک تن دیگر نیاز است تا از کشورهای دیگر وارد شود.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری، می‌گوید:امسال ما فراتر از آن یعنی، ده برابر در تولید ما افزایش بوجود آمده، ۴۲ درصد تولید ما نسبت به سالهای گذشته بیشتر شده است، سال گذشته دلیل که ما کاهش داشتیم، بدون شک خشکسالی بود، مگر امسال آن نگرانی قطعاٌ وجود نداشت، اگر به همین شکل ادامه یابد افغانستان در تولید گندم به زودی به خودکفایی خواهد رسید.

در همین حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، می‌گوید که برای آرد کردن گندم وطنی آسیاب‌های معیاری ساخته شد،ه، اما شهروندان کشور از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند و این آسیاب‌ها با کمبود مواد خام روبه رو است.

خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری در این مورد بیان می‌دارد: “ما از حکومت می‌خواهیم تا برای فعالیت آسیاب‌های داخلی گندم را به این بخش بسپارند تا آن‌ها فعال شوند و زمینه کار برای مردم مهیا شود.”

مسوولان وزارت زراعت و مالداری می گویند که توزیع به وقت تخم های اصلاح شده و کود کیمیاوی و همچنان باران های موسمی باعث شد تا محصولات گندم نسبت به گذشته افزایش یابد.

این در حالی است که در گذشته کمبود زمین برای کشت گندم، اندک بودن حمایت های فنی، کمبود دسترسی کشاورزان به خدمات قرضه دهی، و کمبود آب سبب شده است که افغانستان به یکی از کشورهای بزرگ وارد کنندۀ گندم مبدل شود.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com